Josep Maria Bartomeu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Josep Maria Bartomeu Floreta
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

6 lutego 1963
Barcelona

Rodzaj działalności

działacz sportowy

45. prezydent FC Barcelona
Okres urzędowania

od 23 stycznia 2014
do 27 października 2020

Poprzednik

Sandro Rosell

Następca

Carles Tusquets (tymczasowo)
Joan Laporta

Josep Maria Bartomeu Floreta (ur. 6 lutego 1963 w Barcelonie) – hiszpański działacz sportowy, w latach 2014–2020 prezydent FC Barcelona, wcześniej wiceprezes klubu ds. sportowych.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Josep Maria Bartomeu jest od 1974 roku socios Barcelony, w latach 2003–2005 był członkiem dyrekcji odpowiedzialnym za sekcję koszykarską FC Barcelony. W czerwcu 2005 roku zrezygnował z tej funkcji z powodu braku porozumienia z ówczesnym prezydentem klubu, Joanem Laportą. Po wygranych przez Sandro Rosella wyborach na prezydenta FC Barcelony w 2010 roku został wiceprezesem klubu ds. sportowych. W styczniu 2014 roku, po rezygnacji Rosella, Josep Maria Bartomeu został prezydentem klubu. Poza tym jest członkiem oraz dyrektorem generalnym dwóch firm: ADELTE Group, światowego lidera w budowie i dostawie innowacyjnych rozwiązań technicznych i zaawansowanych usług tego sektora dla portów i lotnisk, oraz EFS Equipo Facility Services, zespołu firm, zajmujących się obsługą techniczną terminali i urządzeń elektromagnetycznych. 27 października 2020 roku poinformował o rezygnacji z funkcji prezydenta klubu FC Barcelona[1].

Kłopoty z prawem[edytuj | edytuj kod]

1 marca 2021 roku Bartomeu został aresztowany przez policjantów z Centralnego Obszaru Przestępstw Gospodarczych Wydziału Śledczego w związku ze sprawą "Barcagate", polegającą na rzekomym wynajęciu przez zarząd FC Barcelona osób trzecich do niszczenia wizerunku ludzi, którzy sprzeciwiali się prezydenturze Bartomeu[2].

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Jest żonaty, ma dwójkę dzieci.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]