Joseph Bonanno

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Joe Bananas
Joseph Charles Bonanno senior
ilustracja
Data urodzenia 18 stycznia 1905
Data śmierci 11 maja 2002

Joe Bonanno lub Joe Bananas, właśc. Joseph Charles Bonanno senior (ur. 18 stycznia 1905, zm. 11 maja 2002) – włosko-amerykański gangster, czołowa postać zorganizowanej przestępczości w Stanach Zjednoczonych tzw. Syndykatu. Wieloletni boss jednej z nowojorskich rodzin mafijnych.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Pochodził z sycylijskiego miasteczka Castellammare del Golfo, gdzie spędził tutaj pierwsze lata swojego życia. Do Stanów Zjednoczonych przybył w 1922 po przejęciu władzy we Włoszech przez faszystów pod wodzą Benito Mussoliniego. Później przebywał na Kubie do 1925. Osiadł w dzielnicy Williamsburg (Brooklyn, Nowy Jork). Swoją przestępczą karierę rozpoczął w latach 30. Zajmował się sprzedażą ‘trefnego’ alkoholu, zmuszał właścicieli lokali i melin do jego zakupu.

Około 1927 do Nowego Jorku przybył Salvatore Maranzano jako wysłannik bossa mafii sycylijskiej Don Vito Cascio Ferro. Niebawem wybuchła wojna z Giuseppe „Joe Boss” Masserią tzw. wojna castellammaryjska, w której Bonanno stał się lojalnym sojusznikiem Maranzano.

Po śmierci szefa (10 września 1931) objął przywództwo w rodzinie, która zbiegiem czasu przyjęła nazwę Rodzina Bonanno (obok Luciano, Gagliano, Profaci i Mangano).

Jako jeden z niewielu mafiosów przywiązywał uwagę do mafijnych tradycji.

W 1931 (po zakończeniu wojny castellammaryjskiej) ożenił się z Fay Labruzzo, z którą miał troje dzieci: Salvatore „Bill” Bonanno (ur. 1932), Catherine (ur. 1934) I Joseph Charles Junior (ur. 1945).

W 1964 rozpoczął słynną wojnę w amerykańskim świecie przestępczym – wojnę bananową. Trwała ona do 1969, ostatecznie nie zdołał pokonać (wyeliminować) innych bossów nowojorskich rodzin Carlo Gambino i Tommy Lucchese oraz Franka DeSimone z Los Angeles i Stefano Magaddino z Buffalo. Następnie odszedł na emeryturę.

11 maja 2002 zmarł na niewydolność serca w szpitalu Tacoma (Arizona). Był ostatnim z pierwszych bossów Nowej Mafii amerykańskiej.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]