Joseph Brahim Seid

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Joseph Brahim Seid (ur. 27 listopada 1927 w Ndżamenie, zm. 4 marca 1980) – czadyjski polityk i pisarz, tworzący w języku francuskim. W latach 1961–1966 ambasador Czadu we Francji, w latach 1966–1975 pełnił funkcję ministra sprawiedliwości w czasie rządów François Tombalbaye.

Urodził się w Ndżamenie z rodziców, pochodzących z różnych plemion. Uczył się w szkołach w Ndżamenie oraz Brazzaville (Kongo). W 1955 r. ukończył we Francji studia prawnicze a po powrocie do kraju podjął praktykę w sądach. Jest autorem szeregu artykułów, poświęconych kwestiom kształtującej się tożsamości czadyjskiej, jej aspektów prawnych i kulturowych.

Najważniejszymi książkami jego autorstwa są Au Tchad sous les étoiles (1962) oraz Un enfant du Tchad (1967). Au Tchad sous les étoiles jest to fabularyzowaną opowieścią o dzieciństwie Saida, w której przeplatają się motywy autobiograficzne z ludowymi opowieściami, baśniami, wspomnieniami z przeszłości. Natomiast powieść Un enfant du Tchad mocno oparta jest na motywach autobiograficznych. Obydwie uznawane są za klasyczne pozycje literatury czadyjskiej[1].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Dorothy S. Blair, African Literature in French: A History of. Creative Writing in French from West and Equatorial Africa, Cambridge 1976, s. 62-64.[2]
  • Karen Haire, Literary strains of negritude and consciencism in Joseph Brahim Seid: envisioning nation and a new multicultural Chadian identity, [w:] Tydskrif vir Letterkunde 2008[3]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]