Joseph Collins

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Joseph Collins w 1914 roku

Joseph Collins (ur. 22 września 1866 w Brookfield, zm. 11 czerwca 1950 w Nowym Jorku) – amerykański lekarz neurolog.

Studiował medycynę na University of New York, tytuł doktora medycyny otrzymał w 1888 roku. Następnie wyjechał do Europy i studiował na Uniwersytecie we Frankfurcie nad Menem. Po kilku latach prywatnej praktyki specjalizował się w neurologii w 1907 roku. Otrzymał katedrę neurologii w New York Post-Graduate Medical School. Był jednym z założycieli New York Neurological Institute.

Członek New York Neurological Society, American Neurological Association, New York Academy of Medicine[1].

Zmarł 11 czerwca 1950 po krótkiej chorobie, w swoim nowojorskim mieszkaniu przy 36 East Seventy-second Street[2]. Zapisał w spadku sumę pieniędzy na fundusz (Joseph Collins Foundation), z którego do dziś wypłacane są stypendia dla studentów medycyny (Joseph Collins Scholarship)[3].

Był przeciwny psychoanalizie; zaatakował autora jednego z pierwszych artykułów na ten temat w Stanach Zjednoczonych, Jamesa J. Putnama, określając jego pracę jako „pornograficzne historie o czystych dziewicach”[4].

Wybrane prace[edytuj]

Przypisy

  1. Who’s who in New York (city and state). New York, Lewis Historical Publ. Co., 1904, s. 151 [1].
  2. DR. JOSEPH COLLINS, NEUROLOGIST, DEAD; Last Surviving Founder of the Institute Here Was Noted as Author and Psychologist. New York Times 13 czerwca 1950, s. 28.
  3. Joseph Collins Scholarship.
  4. Jones, Putnam Letters.