Josiah Gorgas

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Josiah Gorgas
Ilustracja
Generał brygady Generał brygady
Data i miejsce urodzenia 1 lipca 1818
Stany Zjednoczone hr. Dauphin
Data i miejsce śmierci 15 maja 1883
Stany Zjednoczone Tuscaloosa
Przebieg służby
Siły zbrojne Confederate Seal.png Armia Konfederacji
Główne wojny i bitwy Wojna secesyjna

Josiah Gorgas (1818–1883) – amerykański wojskowy, jeden z niewielu urodzonych na północy USA ludzi, którzy dołączli do Konfederacji. Mimo unijnej blokady portów Południa udało mu się zaopatrywać armie konfederatów w broń i amunicję. Podczas wojny pisał pamiętniki, będące dziś doskonałymi materiałami historycznymi.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Gorgas urodził się w hr. Dauphin w Pensylwanii. Ukończył akademię wojskową w West Point w 1841 r., po czym został przydzielony do Departamentu Uzbrojenia. Służył podczas wojny amerykańsko-meksykańskiej i został awansowany na kapitana w 1855 r. Przed wybuchem wojny secesyjnej Gorgas służył w różnych arsenałach; był dowódcą Frankford Arsenal, gdy zrezygnował ze służby dla armii federalnej.

Wojna secesyjna[edytuj | edytuj kod]

Na stronę Południa przeszedł za namową żony, z którą przeniósł się do Richmond i został szefem uzbrojenia. Do jego zadań należało utworzenie służby zaopatrzeniowej, praktycznie od zera. Południe nie miało odlewani , poza Tredegar Iron Works, zakładów rusznikarskich, poza niewielkimi arsenałami w Richmond i Fayetteville oraz przejętymi maszynami z federalnej fabryki w Harpers Ferry. Gorgas zakładał arsenały i odlewnie, poszukiwał alternatywnych źródłem saletry; do największych jego dzieł należy wielki młyn prochowy w Auguście. Dzięki staraniom jego oraz innych oficerów służby uzbrojenia, armiom Konfederacji nigdy nie brakowało amunicji i broni, w przeciwieństwie do wszystkiego innego. 10 listopada 1864, Gorgas został awansowany na generała brygady.

Po wojnie[edytuj | edytuj kod]

Gorgas zaakceptował stanowisko w nowo utworzonym University of the South w Sewanee. W 1878 został wybrany prezydentem University of Alabama i zamieszkał w domu, który dziś nosi jego nazwisko. Po śmierci w 1883, jego żona, Amelia przejęła stanowisko głównej bibliotekarki, a w uznaniu jej zasług, budynek głównej biblioteki został ochrzczony jej imieniem.

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

W 1853 r. ożenił się z Amelią Gayle, córką byłego gubernatora Alabamy, Johna Gayla. Ich pierwszy syn, William Gorgas został naczelnym chirurgiem armii USA

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  1. Frank Vandiver: The Civil War Diary of General Josiah Gorgas. University of Alabama, 1947. (ang.)
  2. Frank Vandiver: Ploughshares into Swords: Josiah Gorgas and Confederate Ordnance. Austin: 1952. (ang.)
  3. James McPherson: Battle Cry of Freedom: The Civil War Era. 1988. (ang.)
  4. Sarah Woolfolk Wiggins: The Journals of Josiah Gorgas 1857-1878. Tuscaloosa: University of Alabama Press, 1995. (ang.)

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]