Iosif Kobzon

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Josif Kobzon)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Iosif Kobzon
Ilustracja
Imię i nazwisko Iosif Dawydowicz Kobzon
Data i miejsce urodzenia 11 września 1937
Czasiw Jar, ZSRR
Typ głosu baryton
Zawód piosenkarz, pedagog
Aktywność od 1958
Powiązania Chór Aleksandrowa
Odznaczenia
Order Za Zasługi dla Ojczyzny II klasy (Rosja) Order Za Zasługi dla Ojczyzny III klasy (Rosja) Order Męstwa (Rosja) Order Przyjaźni Narodów (ZSRR) Medal „Za zasługi dla Kraju Stawropolskiego” (Rosja) Medal „Za zasługi dla Republiki Czeczeńskiej” (Rosja) Order Za Zasługi II klasy (Ukraina) Order Za Zasługi III klasy (Ukraina) Medal Astana (Kazachstan)
Ludowy Artysta ZSRR Narodowy Artysta RFSRR Zasłużony Artysta RFSRR Narodowy Artysta Ukrainy Nagroda Państwowa ZSRR Nagroda Leninowskiego Konsomołu Honorowy Obywatel Moskwy
Strona internetowa
Iosif Kobzon z Chórem Aleksandrowa podczas koncertu w Sali Kongresowej, Warszawa, październik 2009

Iosif Dawydowicz Kobzon, ros. Иосиф Давыдович Кобзон (ur. 11 września 1937 w miejscowości Czasiw Jar) – rosyjski piosenkarz i pedagog, jeden z najbardziej znanych wykonawców muzyki popularnej w Związku Radzieckim a następnie Rosji.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się 11 września 1937 w miejscowości Czasiw Jar w Ukraińskiej SRR w rodzinie żydowskiej. Jego matka – Ida Isaakowna urodziła się na Podolu. Iosif Kobzon wielokrotnie przyznawał, że matka grała w jego życiu rolę kluczową, będąc moralnym przewodnikiem.

Po zajęciu Lwowa przez ZSRR w 1939 roku wraz z całą rodziną przeniósł się do tego miasta. Wkrótce ojciec został wysłany na front, a matka wraz z nim i rodzeństwem ewakuowała się do miejscowości Yangiyo‘l pod Taszkentem w Uzbekistanie. W 1944 wraz z rodziną przeniósł się do Kramatorska na Ukrainie, a pod koniec lat 40. do Dniepropetrowska.

W latach 1956–1959 służył w Armii Radzieckiej, gdzie występował w Zespole Pieśni i Tańca Zakaukaskiego Okręgu Wojskowego.

Kariera muzyczna[edytuj | edytuj kod]

Jest piosenkarzem, który zdobył popularność jeszcze w czasach ZSRR i utrzymał ją w większości krajów powstałych po jego upadku. W Rosji tak jak przed laty zawsze śpiewa m.in. na prestiżowych koncertach z okazji uroczystości państwowych. W repertuarze posiadał zawsze znaczną ilość piosenek sławiących komunizm, KPZR, Komsomoł czy Włodzimierza Lenina i wykonuje je czasem do dziś w bardziej kameralnych okolicznościach.

Karierę wokalną rozpoczął w 1958, a w 1962 nagrał pierwszą płytę. W 1973 wykonał piosenki do serialu telewizyjnego Siedemnaście mgnień wiosny. Koncertował na całym świecie, między innymi w Argentynie, Boliwii, Finlandii, Hiszpanii, Izraelu, Szwecji, USA, a także w czasie interwencji sowieckiej w Afganistanie. W Polsce uczestniczył w koncertach w ramach Święta Trybuny Ludu, a także reprezentował ZSRR na Międzynarodowym Festiwalu Piosenki w Sopocie w 1964, gdzie zdobył nagrodę specjalną ZAKR za piosenkę Płynie Wołga.

Często wykonuje piosenki znanych kompozytorów rosyjskich, w tym Aleksandry Pachmutowej i Wiaczesława Dobrynina. W połowie lat 90. rozpoczął serię „pożegnalnych koncertów”, mających zakończyć jego karierę muzyczną. Choć zaprzestał organizacji własnych koncertów, w dalszym ciągu występuje często na estradzie, pozostając gwiazdą medialną.

Kariera polityczna[edytuj | edytuj kod]

Kraje, do których zabroniony jest wjazd Iosifowi Kobzonowi

Był członkiem KPZR do końca istnienia partii. W 1983 został na rok usunięty z jej szeregów za wykonanie żydowskiej pieśni Hawa nagila na spotkaniu z delegacjami zagranicznymi, w tym z krajów arabskich. Od 1989 jest aktywnie zaangażowany w życie polityczne kraju, choć formalnie pozostaje od tego czasu bezpartyjny.

Od wielu lat jest deputowanym do Dumy Państwowej Rosji z okręgu Agińsko-Buriackiego, gdzie wybierany jest regularnie prawie 100% głosów. Kobzon mieszkający w Moskwie odwiedza swój okręg wyborczy zaledwie 2-3 razy w roku, latając tam prywatnym odrzutowcem, ale ceniony jest za lobbing na rzecz tego biednego regionu[potrzebny przypis] w stolicy i organizowanie wizyt moskiewskich sław medycyny czy estrady. W Dumie stoi na czele komisji kultury.

Jest także aktywny i popularny na północnym Kaukazie, w tym w Czeczenii. Wśród wielu kampanii politycznych, w których uczestniczył także w tym regionie, wspomnieć można akcję rozdawania banknotów sturublowych w Abchazji, gdzie w 2004 przekonywał mieszkańców do udzielenia poparcia promoskiewskiemu kandydatowi na prezydenta Raulowi Chadżimbie. W tym samym roku wspierał także swoimi piosenkami na koncertach wyborczych kandydaturę Wiktora Janukowycza na prezydenta Ukrainy. Był także pierwszym negocjatorem podczas akcji terrorystycznej w Teatrze na Dubrowce w 2002.

Iosif Kobzon był publicznie posądzany o kontakty z rosyjską mafią. W związku z tymi pogłoskami od wielu lat nie może otrzymać wizy wjazdowej do Stanów Zjednoczonych.

Na podstawie decyzji Rady Europejskiej z 9 lutego 2015 wpisany na listę osób objętych sankcjami za podważanie niepodległości Ukrainy i wspieranie separatystów w Donbasie[1].

Odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

 • Orderem Zasług dla Ojczyzny II klasy (2007)
 • Order Zasług dla Ojczyzny III klasy (2002)
 • Order Męstwa (2002)
 • Order Przyjaźni Narodów
 • Medal „Za zasługi dla Kraju Stawropolskiego” (Медаль «За заслуги перед Ставропольским краем», 2008, Kraj Stawropolski, Rosja)
 • Medal „Za zasługi dla Republiki Czeczeńskiej” (Медаль «За заслуги перед Чеченской республикой», Rosja)
 • Order „Za zasługi” II klasy (Орден «За заслуги», 2002, Ukraina)
 • Order „Za zasługi” III klasy (Орден «За заслуги», 2000, Ukraina)
 • Medal Astana (Медаль «Астана», 2000, Kazachstan)
 • Ludowy Artysta ZSRR (Народный артист СССР, 1987)
 • Ludowy Artysta RFSRR (Народный артист РСФСР, 1980)
 • Narodowy Artysta Ukrainy (Народный артист Украины, 1991)
 • Zasłużony Artysta RFSRR (Заслуженный артист РСФСР, 1973)
 • Nagroda Państwowa ZSRR (Государственная премия СССР, 1984)
 • Nagroda Leninowskiego Konsomołu (Премия Ленинского комсомола, 1983)
 • Nagroda Federalnej Służby Bezpieczeństwa Rosji (Премия ФСБ России, 2009)
 • Order św. księcia Daniela Moskiewskiego II klasy (Орден святого благоверного князя Даниила Московского, 1998, Rosyjska Cerkiew Prawosławna)
 • Order Sergiusza Radoneżskiego II klasy (Орден преподобного Сергия Радонежского, 2002, Rosyjska Cerkiew Prawosławna)

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]