Josu Jon Imaz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Josu Jon Imaz San Miguel

Josu Jon Imaz San Miguel (ur. 1963 w Zumárraga w Kraju Basków) – baskijski polityk, poseł do Parlamentu Europejskiego (1994–1999), minister przemysłu, handlu i turystyki w rządzie Kraju Basków (1999–2004), od 2004 do 2008 przewodniczący Baskijskiej Partii Nacjonalistycznej (PNV).

Życiorys[edytuj]

Uzyskał licencjat z chemii na Uniwersytecie w San Sebastián, a później doktorat z dziedziny nauk chemicznych na Uniwersytecie Kraju Basków. Specjalizował się w polimerach. Współpracował z Centrum Technologicznym INASMET, które wysłało go na praktyki do centrum naukowo-badawczego CETIM w Nantes (stypendium ministerstwa przemysłu Hiszpanii).

Karierę polityczną rozpoczął w EGI – młodzieżówce PNV. Od 1991 do 1995 pełnił obowiązki pełnomocnika burmistrza oraz szefa wydziału finansów i rozwoju w Urzędzie Miejskim w Zumárraga. W czerwcu 1994 został wybrany posłem do Parlamentu Europejskiego z listy Koalicji Nacjonalistycznej. W styczniu 1999 zrezygnował z mandatu, po tym jak został mianowany ministrem ds. przemysłu, handlu, turystyki oraz rzecznikiem prasowym rządu Kraju Basków. Urząd pełnił przez dwie kadencje do 2004. W 2001 uzyskał mandat posła do Parlamentu Kraju Basków w okręgu Guipúzcoa. Działał w Europejskiej Partii Demokratycznej François Bayrou, której był wiceprzewodniczącym.

Na Zgromadzeniu Ogólnym PNV w styczniu 2004 został wybrany przewodniczącym zarządu (Euzkadi Buru Batzar) Bakijskiej Partii Nacjonalistycznej (EAJ-PNV). Obowiązki pełnił do 2008. W sierpniu 2007 ogłosił rezygnację z działalności politycznej. W styczniu następnego roku wyjechał do USA, gdzie pracował dla Kennedy School of Government Uniwersytetu w Harvardzie. W lipcu 2008 został mianowany prezesem firmy Petronor należącej do grupy Repsol YPF z siedzibą w Muskiz koło Bilbao.