Jozef Belánsky

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Jozef Belánsky
Biskup ordynariusz bańskobystrzycki
Kraj działania Flag of Hungary (15th century, rectangular).svg Królestwo Węgier
Data i miejsce urodzenia 20 czerwca 1769
Kysucké Nové Mesto
Data i miejsce śmierci 4 stycznia 1843
Żar nad Hronem
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Nominacja biskupia 24 listopada 1823
Sakra biskupia 1823

Jozef Belánsky (ur. 20 czerwca 1769 w Kysuckim Novym Mescie, zm. 4 stycznia 1843 w Żarze nad Hronem) – słowacki duchowny katolicki, teolog, pisarz, czwarty biskup ordynariusz bańskobystrzycki od 1823 roku.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w 1769 roku w Kysuckim Novym Mescie w słowackiej rodzinie szlacheckiej jako syn Ondreja Belánsky'ego i jego żony Anny z domu Sidorovej. Uczęszczał do gimnazjów w Peszcie i Budzie. Po ich ukończeniu studiował teologię i filozofię w Peczu i Vác, gdzie uzyskał święcenia kapłańskie w tamtejszej katedrze. Następnie prowadził działalność dupszpasterką w parafiach diecezji vacskiej.

24 listopada 1823 roku został mianowany przez papieża Leona XII biskupem ordynariuszem bańskobystrzyckim po przeniesieniu jej dotychczasowego zwierzchnika, Antona Makaya do diecezji vespremskiej. Jego konsekracja biskupia oraz uroczysty ingres do katedry w Bańskiej Bystrzycy miały miejsce jeszcze w tym samym roku. Przeszedł do historii jako biskup o złotym sercu, dzięki swoim fundacją na rzecz ubogich. W 1829 roku wybudował w stolicy biskupstwa przedszkole dla dzieci w wieku 2-6 lat. Założył fundusz emerytalny dla starych kapłanów, osób niepełnosprawnych i starszych nauczycieli szkół katolickich. Dzięki tym środkom finansowym wielu biednych chłopów i młodych synów rzemieślników mogło podjąć studia. Zmarł w 1849 roku w Żarze nad Hronem. Pisał pracę dotyczące historii Kościoła. W swoim testamencie przekazał 1/3 swoich pieniędzy na ubogich, a pozostałą część przeznaczył na renowację katedry[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]