Juan Agustín Ceán Bermúdez

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Juan Agustín Ceán Bermúdez
Ceán Bermúdez.jpg
Portret Juana Agustina Ceana Bermudeza pędzla Francisca Goi, ok. 1785
Data i miejsce urodzenia 17 września 1749 Gijón, Hiszpania
Data i miejsce śmierci 3 grudnia 1829 Madryt, Hiszpania
Narodowość hiszpańska
Dziedzina sztuki malarstwo

Juan Agustín Ceán Bermúdezhiszpański malarz, historyk i krytyk sztuki[1].

Pochodził z ubogiej rodziny. Był protegowanym oświeceniowego polityka Jovellanosa, u którego pracował jako sekretarz. Pracował również u finansisty Francisca Cabarrusa, dzięki któremu poznał hiszpańskiego dramaturga i poetę Moratina, z którym połączyła go wieloletnia przyjaźń.

W 1791 roku zlecono mu pracę w Głównym Archiwum Indii w Sewilli. W 1800 roku opublikował swoje najważniejsze dzieło na temat teorii i historii hiszpańskiego malarstwa (Diccionario histórico de los más ilustres profesores de las Bellas Artes en España)[1]. W 1814 wydał pierwszą biografię Jovellanosa, dziś cenne źródło wiedzy o tym polityku.

Był członkiem Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych Św. Ferdynanda w Madrycie i przyjacielem Francisca Goi, który dwukrotnie namalował jego portret. W dowód przyjaźni Goya podarował Bermudezowi komplet grafik Okropności wojny, które nie zostały wydane za życia ich autora.

Portret Juana Agustina Ceana Bermudeza pędzla Francisca Goi, ok. 1792

Przypisy

  1. 1,0 1,1 María del Carmen González Echegaray: Artistas cántabros de la Edad Moderna: su aportación al arte hispánico. Salamanka: Uniwersytet w Kantabrii, 1991, s. 8. ISBN 84-8741-258-0.