Juan Antonio Benlliure y Gil

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Juan Antonio Benlliure
Ilustracja
Autoportret
Data i miejsce urodzenia 1859
Walencja, Hiszpania
Data i miejsce śmierci 28 czerwca 1930
Madryt, Hiszpania
Narodowość hiszpańska
Dziedzina sztuki malarstwo, portret
Epoka akademizm

Juan Antonio Benlliure y Gilhiszpański malarz portrecista.

Pochodził z rodziny artystów, jego ojciec Juan Antonio Benlliure Tomás i bracia José i Blas Benlliure y Gil również byli malarzami, a brat Mariano Benlliure y Gil - rzeźbiarzem. Artystami byli także jego kuzyni Emilio Benlliure Morales i Gerardo Benlliure Morales, którzy nie osiągnęli jednak poziomu braci Benlliure y Gil[1].

Był malarzem akademickim, zajmował się głównie akwarelą i malarstwem historycznym (La muerte del rey Alfonso XII, Muzeum Sztuki Współczesnej w Barcelonie). Był również utalentowanym portrecistą (zwłaszcza kobiet), cenionym przez madrycką burżuazję. Pośród jego najbardziej znanych portretów znajdują się Autoportret, oraz portrety członków jego rodziny: José, Gerardo i Blas Benlliure. Wśród jego akwareli wyróżniają się Arrobamiento místico, Tocador de tibias i Compagnuolo. W 1884 r. otrzymał medal II klasy na Krajowej Wystawie Sztuk Pięknych w Madrycie za obraz Por la patria.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Francisco Agramunt Lacruz: La Saga de Los Benlliure: Retratos de una Familia de Artistas Valencianos: Colección Del Estudio Fotográfico de Toni Sanchis. Diputació de Valencia, Área de Cultura, 2006.