Juan de Nova

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Juan de Nova
Ilustracja
Zdjęcie lotnicze wyspy
Państwo

 Francja

Terytorium zamorskie

 Francuskie Terytoria Południowe i Antarktyczne

Akwen

Kanał Mozambicki (Ocean Indyjski)

Archipelag

Wyspy Rozproszone

Powierzchnia

5 km²

Populacja 
• liczba ludności


0

Położenie na mapie Madagaskaru
Mapa konturowa Madagaskaru, blisko lewej krawiędzi nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Juan de Nova”
Ziemia17°03′20″S 42°43′52″E/-17,055556 42,731111
Mapa wyspy

Juan de Nova (fr. Île Juan de Nova) – tropikalna wysepka położona w Kanale Mozambickim, w połowie drogi między Madagaskarem a wybrzeżem Mozambiku. Należy do Francji, wchodzi w skład Francuskich Terytoriów Południowych i Antarktycznych.

Juan de Nova i otaczająca rafa z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

Wybrzeża wyspy Juan de Nova otacza szeroka laguna i rafa barierowa. Powierzchnia wyspy została przeobrażona przez ludzką działalność, obejmującą głównie eksploatację pokładów guano i powstałych z niego fosforanów; porastają ją palmy kokosowe i kazuaryna, sprowadzone przez człowieka. Obecnie wyspa stanowi rezerwat przyrody. Fauna wyspy jest bogata, żyje na niej największa kolonia rybitw czarnogrzbietych na Oceanie Indyjskim i jedna z największych na świecie.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Juan de Nova została odkryta dla Europejczyków w 1501 roku, jej odkrycie przypisuje się admirałowi Juanowi de Nova. Wyspa była różnorodnie nazywana przez kartografów, oprócz różnych form obecnej nazwy (Johan da Nova, Joa da Nova) pojawiała się także nazwa „San-Christophoro” lub „Saint-Christophe”, na cześć św. Krzysztofa. Wyspa została formalnie przyłączona do Francji w 1897 r., gdy Madagaskar był pod władzą francuską. Wydobycie guana i fosforanów rozpoczęło się na początku XX wieku.

Obecnie wyspa jest bezludna, okresowo przebywają na niej ekspedycje badawcze. Na wyspie znajduje się lądowisko oraz stacja meteorologiczna, otwarta w 1973 roku.

Do wyspy Juan de Nova, podobnie jak i do innych francuskich wysp w Kanale Mozambickim, pretensje zgłasza Madagaskar[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Madagascar. [w:] World Factbook [on-line]. CIA. [dostęp 2013-12-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-05-11)]. (ang.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]