Jugurta

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Jugurta
król Numidii
Okres od 118 p.n.e.
do 104 p.n.e.
Dane biograficzne
Data urodzenia ok. 160 p.n.e.
Data śmierci 104 p.n.e.
Ojciec Mastanabal

Jugurta (ur. ok. 160 p.n.e. - zm. 104 p.n.e.) - król Numidii od 118 p.n.e.

Jugurta był wnukiem Masynissy, synem Mastanabala. Został adoptowany przez numidyjskiego króla - Micipsę, który przed swoją śmiercią podzielił państwo na trzy części, którymi mieli władać: Jugurta, Hiempsal i Adherbal (dwaj naturalni synowie Micipsy). Jugurta szybko pozbył się dwóch rywali - Hiempsala zamordował, Adherbala wygnał, a gdy to nie poskutkowało - kazał zabić.

Jugurta w łańcuchach przed Sullą

Dążąc do zjednoczenia państwa popadł w zatarg z Rzymem (tzw. wojna jugurtyńska, która toczyła się w latach 111 p.n.e. - 105 p.n.e.). Dość długo wojna przebiegała niepomyślnie dla Rzymu (przekupstwa Jugurty wśród polityków i wodzów rzymskich). Dopiero szereg zwycięstw nad wojskami Numidii odniósł Kwintus Cecyliusz Metellus Numidyjski, a Gajusz Mariusz pokonał Jugurtę ostatecznie (zobacz: bitwa pod Cyrtą).

Gdy prowadzono go w pochodzie tryumfalnym, oszalał. W więzieniu zdarto mu z ciała tunikę, a szamotanina o jego złote kolczyki odznaczała się taką chciwością, że oderwano mu płatek ucha. Następnie wepchnięto go, nagiego, do jamy w ziemi. Rozglądał się wkoło całkiem zdezorientowany, wreszcie rzekł, szeroko się uśmiechając: "Na Herkulesa, ta rzymska łaźnia jest zimna!"

— Plutarch z Cheronei "Żywot Mariusza" 12 [w:] "Żywoty sławnych mężów"

Jugurta został stracony w Rzymie, w Więzieniu Mamertyńskim.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Wojna jugurtyńska 111-105 p.n.e., Maciej Maciejowski; seria: "Bitwy/Taktyka #18, Wydawnictwo Inforteditions, Zabrze 2008.
  • Philip Matyszak: Wrogowie Rzymu : od Hannibala do Attyli, króla Hunów. Urszula Ruzik−Kulińska (tłum). Warszawa: Bellona, 2007, s. 60−68. ISBN 978-83-11-10678-9. OCLC 169812829. (pol.)