Jukon (rzeka)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Jukon
Ilustracja
Jukon w pobliżu Arctic Village
Kontynent Ameryka Północna
Państwo  Stany Zjednoczone
 Kanada
Rzeka
Długość 3185 km
Powierzchnia zlewni 840 000 km²
Ujście
Recypient Morze Beringa
Mapa
Rzeka Jukon ze swoim działem wodnym
Rzeka Jukon ze swoim działem wodnym

Jukon – największa rzeka w północno-zachodniej Ameryce Północnej. Ponad połowa jej biegu jest na Alasce, natomiast górna część płynie w większości przez kanadyjskie Terytorium Jukon, które tej rzece zawdzięcza nazwę. Rzeka ma długość 3185 km i wpływa do Morza Beringa w delcie Jukon-Kuskokwim. Powierzchnia dorzecza wynosi 840 000 km², z czego 323 800 znajduje się w Kanadzie. Jukon zamarza na około 8 miesięcy. Jest żeglowny do miasta Whitehorse.

Jukon był używany jako główna droga transportu w czasach gorączki złota nad Klondike trwającej w latach 1896-1903. Łopatkowo-wiosłowo-sterowe łodzie rzeczne kursowały regularnie po rzece aż do lat pięćdziesiątych XX wieku, kiedy wybudowano drogę do Klondike.

Jukon znaczy „wielka rzeka” w języku gwich’ińskim używanym przez indiańskie plemię Gwich’in. Rzeka była nazywana Kwiguk lub „wielki strumień” w językach jupickich używanych przez eskimo-aleuckie plemiona Yupik.

Bieg[edytuj]

Ogólnie przyjmowanym źródłem Jukonu jest Lodowiec Llewellyn na południowym końcu jeziora Atlin w Kolumbii Brytyjskiej. Inni sugerują, że źródłem rzeki jest jezioro Lindeman przy północnym końcu szlaku Chilkoot.

Dopływy[edytuj]

Główne dopływy: White River, Tanana (lewe), Porcupine, Koyukuk (prawe).

Terytorium Jukon[edytuj]

Alaska[edytuj]