Jules i Gédéon Naudet

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Jules Clément Naudet (ur. 26 kwietnia 1973 w Paryżu) i Thomas Gédéon Naudet (ur. 27 marca 1970 w Paryżu) – francuscy reżyserzy dokumentaliści, autorzy m.in. filmu, na którym Jules dzięki swemu refleksowi zarejestrował moment uderzenia pierwszego z dwóch samolotów, które zniszczyły World Trade Center w Nowym Jorku podczas zamachu z 11 września 2001.

Od 1989 bracia Naudet mieszkali w Stanach Zjednoczonych, gdzie ukończyli szkołę Tisch School of the Arts. We wrześniu 2001 byli w trakcie realizacji filmu dokumentującego działalność nowojorskiej straży pożarnej. 11 września rano Jules Naudet filmował czynności strażaków związane z poszukiwaniem źródła zgłoszonego wcześniej wycieku gazu w pobliżu jednej ze studzienek ulicznych. Usłyszawszy nad sobą dźwięk silników samolotu. skierował kamerę w tę stronę i zarejestrował ostatnie sekundy lotu American Airlines 11 oraz jego uderzenie w północną wieżę WTC. W tym samym czasie z innej kamery to samo wydarzenie filmował jego brat Thomas Gédéon. Filmy te są jedynymi publicznie znanymi ujęciami katastrofy American Airlines 11.

Ujęcie Jules'a wraz z filmową dokumentacją wydarzeń, które nastąpiły po ataku na World Trade Center, znalazło się w filmie pod tytułem 9/11 (w amerykańskim sposobie zapisu dat oznacza to jedenasty września), którego realizatorami byli obaj bracia Naudet wraz z Jamesem Hanlonem.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]