Julia Chmielnik

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Julia Chmielnik
Imię i nazwisko Julia Chmielnik
Data i miejsce urodzenia 16 kwietnia 1981
Łódź
Zawód aktorka, kompozytor,
dyrygentka,
kierownik muzyczny,
trener dykcji i śpiewu
Współmałżonek Hubert Urbański (rozwód)

Julia Chmielnik (ur. 16 kwietnia 1981 w Łodzi[1]) – polska dyrygentka, kierownik muzyczny, trener dykcji i śpiewu, aktorka[2].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

W 2000 r. ukończyła Liceum Muzyczne w Krakowie[3] w klasie rytmiki i fortepianu. W 2005 r. ukończyła Akademię Muzyczną w Krakowie na wydziale Twórczości, Interpretacji i Edukacji Muzycznej ze specjalizacją – prowadzenie zespołów wokalnych i wokalno-instrumentalnych[2]. Dyrygenturę studiowała pod kierunkiem prof. Stanisława Krawczyńskiego[3]. W 2003 r. w ramach programu Sokrates studiowała śpiew i dyrygenturę na Universidade de Aveiro w Portugalii[potrzebny przypis].

W 2004 r. zorganizowała Dni Muzyki Portugalskiej. Przegląd odbył się w Krakowie, z udziałem artystów portugalskich i polskich. Obejmował cykl wykładów, koncertów, wystawę fotografii i promocję kulturalno-turystyczną Portugalii[potrzebny przypis]..

W 2005 r. zadebiutowała jako aktorka (główna rola – Sonia Walsk) w polskiej prapremierze broadwayowskiego musicalu „Grają naszą piosenkę” Neila Simona i Marvina Hamlisha w Gliwickim Teatrze Muzycznym[3]. Współpracowała z warszawskim Teatrem Kwadrat, gdzie przygotowywała m.in. oprawę muzyczną jubileuszu Jana Kobuszewskiego[2]. W 2006 r. wzięła udział w serialu „Będziesz moja[1].

W latach 2010–2013 współpracowała jako wykładowca dykcji i piosenki ze Szkołą Aktorską ROE w Warszawie. Od 2013 r. prowadzi mistrzowskie zajęcia wokalne w Szkole Muzycznej w Warszawie „Czas na Muzykę”[2]. Jest jurorką muzyczną w precastingach do programu telewizyjnego „Must Be the Music. Tylko muzyka[3]. Tworzy oprawę muzyczną spektakli teatralnych i programów telewizyjnych m.in. Sylwester z Polsatem 2014/2015. Przygotowywała wokalnie uczestników w pierwszej, drugiej i trzeciej edycji programu „Twoja twarz brzmi znajomo[3] .

Jest córką aktora Jacka Chmielnika. Była żoną Huberta Urbańskiego[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Julia Chmielnik w bazie filmpolski.pl
  2. a b c d Julia Chmielnik. czasnamuzyke.pl. [dostęp 2016-01-21].
  3. a b c d e f Katarzyna Kojzar: Julia Chmielnik: Brakuje mi taty, naszych długich rozmów. gazetakrakowska.pl, 2015-03-24. [dostęp 2016-01-21].