Julia Rodzińska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Błogosławiona
Julia
Stanisława Maria Józefa Rodzińska
męczennica
Data urodzenia 16 marca 1899
Nawojowa
Data śmierci 20 lutego 1945
Stutthof
Czczona przez
Kościół/
wyznanie
rzymskokatolicki
Data beatyfikacji 13 czerwca 1999
Warszawa
przez Jana Pawła II
Wspomnienie 12 czerwca

Maria Julia Rodzińska OP, Stanisława Maria Józefa Rodzińska (ur. 16 marca 1899 w Nawojowej, zm. 20 lutego 1945 w Stutthof) – polska siostra zakonna, dominikanka, błogosławiona Kościoła katolickiego.

Biografia[edytuj]

Była jedną z pięciorga dzieci organisty Michała i Marianny z domu Sekuły. W wieku 17 lat wstąpiła do Zgromadzenia Sióstr św. Dominika w Tarnobrzegu-Wielowsi i tam (5 sierpnia 1924) złożyła śluby zakonne i zakończyła przerwaną edukację. Jako wykwalifikowana nauczycielka swoją posługę realizowała w Mielżynie, Rawie Ruskiej i w Wilnie (od 13 grudnia 1922 przez 22 lata). Od 1934 była przełożoną domu w Wilnie i kierowała zakładem dla sierot.

Po wybuchu II wojny światowej brała udział w tajnym nauczaniu języka polskiego, historii, religii i prowadziła działalność humanitarną. W lipcu 1943 została aresztowana i uwięziona przez Gestapo w więzieniu na Łukiszkach, a stamtąd trafiła do niemieckiego obozu koncentracyjnego Stutthof. Została zarejestrowana jako numer 40992. Została poddawana torturom, izolacji i poniżaniu. Niosła pomoc duchową współwięźniom niezależnie od wyznania i narodowości.

W opinii świadków:

Quote-alpha.png
To był anioł dobroci. W warunkach upodlenia człowieka potrafiła skierować nas na inny wymiar życia.(...) Dla nas ona była świętą, ona oddała za innych życie[1].

Zmarła z wycieńczenia i na skutek chorób pomagając konającym więźniarkom żydowskim.

W 1999 r. została ogłoszona błogosławioną przez papieża Jana Pawła II w grupie 108 błogosławionych męczenników. Jest patronką szkoły podstawowej im. bł. s. Julii Rodzińskiej w Nawojowej[2] oraz przedszkola im. Bł. Julii Rodzińskiej w Poznaniu[3].

Zobacz też[edytuj]

Przypisy

Bibliografia[edytuj]

  • Mirosława Justyna Dombek: Moc w słabości: życie i męczeństwo siostry Julii Stanisławy Rodzińskiej, dominikanki (1899-1945). Kraków: Wyd. Karmelitów Bosych, 1998.

Linki zewnętrzne[edytuj]