Julia Rodzińska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Błogosławiona
Julia
Stanisława Maria Józefa Rodzińska
męczennica
Data i miejsce urodzenia

16 marca 1899
Nawojowa

Data i miejsce śmierci

20 lutego 1945
Stutthof

Czczona przez

Kościół katolicki

Beatyfikacja

13 czerwca 1999
Warszawa
przez Jana Pawła II

Wspomnienie

12 czerwca

Maria Julia Rodzińska OP, Stanisława Maria Józefa Rodzińska (ur. 16 marca 1899 w Nawojowej, zm. 20 lutego 1945 w Stutthof) – polska siostra zakonna, dominikanka, błogosławiona Kościoła katolickiego.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Była jedną z pięciorga dzieci organisty Michała i Marianny z domu Sekuły. W wieku 17 lat wstąpiła do Zgromadzenia Sióstr św. Dominika w Tarnobrzegu-Wielowsi i tam (5 sierpnia 1924) złożyła śluby zakonne i zakończyła przerwaną edukację. Jako wykwalifikowana nauczycielka swoją posługę realizowała w Mielżynie, Rawie Ruskiej i w Wilnie (od 13 grudnia 1922 przez 22 lata). Od 1934 była przełożoną domu w Wilnie i kierowała zakładem dla sierot.

Po wybuchu II wojny światowej brała udział w tajnym nauczaniu języka polskiego, historii, religii i prowadziła działalność humanitarną. W lipcu 1943 została aresztowana i uwięziona przez Gestapo w więzieniu na Łukiszkach, a stamtąd trafiła do niemieckiego obozu koncentracyjnego Stutthof. Została zarejestrowana jako numer 40992. Została poddawana torturom, izolacji i poniżaniu. Niosła pomoc duchową współwięźniom niezależnie od wyznania i narodowości.

W opinii świadków:

To był anioł dobroci. W warunkach upodlenia człowieka potrafiła skierować nas na inny wymiar życia.(...) Dla nas ona była świętą, ona oddała za innych życie[1].

Zmarła z wycieńczenia i na skutek chorób pomagając konającym więźniarkom żydowskim.

W 1999 r. została ogłoszona błogosławioną przez papieża Jana Pawła II w grupie 108 błogosławionych męczenników. Jest patronką szkoły podstawowej im. bł. s. Julii Rodzińskiej w Nawojowej[2] oraz przedszkola im. Bł. Julii Rodzińskiej w Poznaniu[3].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Mirosława Justyna Dombek: Moc w słabości: życie i męczeństwo siostry Julii Stanisławy Rodzińskiej, dominikanki (1899-1945). Kraków: Wyd. Karmelitów Bosych, 1998.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]