Julian Popow

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Julijan Popow
Юлиан Попов
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 21 września 1959
Sofia
Zawód, zajęcie dziennikarz, pisarz, tłumacz
Alma Mater Uniwersytet Sofijski im. św. Klemensa z Ochrydy
Stanowisko minister ochrony środowiska i zasobów wodnych (2013)

Julijan Georgiew Popow, bułg. Юлиан Георгиев Попов (ur. 21 września 1959 w Sofii) – bułgarski dziennikarz, pisarz i tłumacz, w 2013 minister ochrony środowiska i zasobów wodnych.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Ukończył filologię bułgarską na Uniwersytecie Sofijskim im. św. Klemensa z Ochrydy. Pracował jako dziennikarz i recenzent bułgarskich gazet, następnie od 1985 do 1990 w redakcji magazynu „Fakel”. W tym okresie przełożył na bułgarski dzieła Daniiła Charmsa i Dmitrija Prigowa, został edytorem kolekcji dzieł Władimira Wysockiego. Prowadził galerię artystyczną we własnym mieszkaniu, po 1989 był też szefem muzeum im. Angeła Karalijczewa i dyrektorem wykonawczym Nowego Uniwersytetu Bułgarskiego. W 1994 wyemigrował na stałe do Londynu, uzyskał tam brytyjskie obywatelstwo, z którego zrezygnował w 2013. Na początku XXI wieku opublikował dwie książki i był współautorem kilku innych, w 2006 założył też bloga o tematyce politycznej. Wstąpił do Partii Konserwatywnej, dwukrotnie kandydował w wyborach samorządowych w Londynie. Jego artykuły dotyczące m.in. polityki europejskiej, energii i zrównoważonego rozwoju publikowano m.in. w „Gazecie Wyborczej”, „Dzienniku”, „Financial Times”, „European Voice” oraz na stronach BBC i Al-Dżazirze. Działał w organizacjach pozarządowych zajmujących się zrównoważonym rozwojem, ochroną środowiska i szkoleniem polityków, występował jako przeciwnik dyskryminacji Romów. Został niezależnym konsultantem, z którego usług korzystały m.in. Komisja Europejska, Rada Europy, Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju oraz Bank Światowy[1][2].

Od marca do maja 2013 pozostawał ministrem ochrony środowiska i zasobów wodnych w przejściowym gabinecie Marina Rajkowa[2].

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Żonaty, ma dwoje dzieci[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. За какво е този сайт? (bułg.). julianpopov.com. [dostęp 2021-07-14].
  2. a b c Юлиан Попов, министър на околната среда и водите (bułg.). president.bg, 12 marca 2013. [dostęp 2021-07-14].