Juliana Sokolová

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Juliana Sokolová
Data i miejsce urodzenia lipiec 1981
Koszyce
Zawód nauczyciel akademicki, filozofka, poetka
Miejsce zamieszkania Koszyce
Narodowość Słowaczka
Tytuł naukowy M.A.
Alma Mater University of York
Wydział Wydział Sztuk Uniwersytetu Technicznego w Koszycach

Juliana Sokolová, ur. w lipcu 1981[1] w Koszycach we wschodniej części Słowacji (w ówczesnej Czechosłowacji) - słowacka filozofka i pisarka.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Juliana Sokolová spędziła część swojego dzieciństwa w Misratah (Libia). Studiowała filozofię na Uniwersytecie w York (Wielka Brytania).

Napisała pracę magisterską o fenomenologii Emmanuela Levinasa (fenomenologia odpowiedzialności)[2].

W latach 2005-2008 mieszkała na Bałkanach, między innymi w Kosowie i w Sarajewie[3]. Ponadto mieszkała w Brightonie, w Londynie i w Berlinie[4]. W 2008 dostała stypendium Arts and Humanities Research Council od rządu brytyjskiego, aby przeprowadzić badania naukowe na problematyką cierpienia w obrazach medialnych w King’s College w Londynie[5].

Od 2010 jest adjunktem filozofii sztuki w sekcji teorii i historii sztuki na wydziale sztuk pięknych na Uniwersytecie w Koszycach (TUKE)[2]. Wykłada, między innymi, dla studentów designu[6].

Jej badania skupiają się na starożytnej filozofii greckiej (między innymi cynizm) oraz na teorii architektury i kinematografii[7]. Bada również kwestię języków i pamięci grupowej w przestrzeni miejskiej, szczególnie w Koszycach[8].

W 2012 była komisarzem wystawy To není obraz, to je stín Jána Durina[5]. W 2013 była komisarzem wystawy Meet me in the middle by Juka Araikawa w ramach programu K.A.I.R. Košice Artist in Residence[9].

W 2013 uczestniczy w projekcie europejskim Mécanismes pour une entente (Mechanizmy porozumienia), w ramach którego rezydowała w Krakowie od maja do czerwca[7].

Pisze po słowacku, angielsku i czasami po węgiersku (język ojczysty jej mamy).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • My House will have a Roof / Môj dom bude mať strechu, Fra, Praga, 2013 (​ISBN 978-80-87429-46-4​)
  • Štýly jestvovania: pravdivý život a iný svet, (Styles of Existence: the True Life and the Other World. Reconsideration of the Ancient Cynicism in the European Philosophy of the 20th Century) Filozofia, 6/2011[10]

Regularnie publikuje artykuły w różnych mediach słowackich (Filozofia, FlashArt, .týždeň, SME) i zagranicznych (Internationale Politik, Berlin, openDemocracy.net, Londyn).

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]