Julie Dreyfus

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Julie Dreyfus
Ilustracja
Julie Dreyfus (2007)
Data i miejsce urodzenia 24 stycznia 1966
Paryż
Zawód aktorka

Julie Dreyfus (ur. 24 stycznia 1966) – francuska aktorka telewizyjna i filmowa[1].

Zdobyła dużą popularność w Japonii, ze względu na występy w tamtejszej telewizji. Sławę międzynarodową przyniosła jej rola w filmie Kill Bill Quentin Tarantino[2]. Mówi płynnie w języku francuskim, angielskim i japońskim.

Biografia[edytuj | edytuj kod]

Julie Dreyfus urodziła się w 1966 roku w Paryżu. Jej rodzicami byli francuska aktorka Pascale Audret i producent Francis Dreyfus, którzy rozwiedli się w 1973 roku. Jej ojciec miał alzacko-żydowsko-rumuńskie pochodzenie, a matka była rodowitą Francuzką[3].

Julie wychowywała się we Francji, choć często też odwiedzała Wielką Brytanię. W 1985 roku rozpoczęła studia w Instytucie Języków i Kultur Orientalnych na Uniwersytecie Paryskim, gdzie uczyła się języka japońskiego. Jej wykształcenie obejmowało też projektowanie wnętrz i japońską architekturę. Po studiach przeniosła się do Japonii, by na University of Foreign Studies w Osace odbyć sześciomiesięczny intensywny kurs języka japońskiego. Po ukończeniu kursu przeprowadziła się do Tokio, pracując w niepełnym wymiarze godzin w studiu projektowym, kontynuując prywatne lekcje japońskiego.

W 1988 roku pojawiła się jako instruktor języka francuskiego w porannym programie edukacyjnym NHK. Występ w japońskiej telewizji przyniósł jej wielką popularność w tym kraju. Dzięki temu pojawiać się zaczęła w innych produkcjach telewizyjnych i filmowych uzyskując z czasem status gwiazdy. Wystąpiła m.in. w telewizyjnym programie kulinarnym Ryōri no Tetsujin jako gość i sędzia.

W czasie jednego z festiwali filmowych w Japonii poznała amerykańskiego reżysera Quentina Tarantino[4]. Udział w jego filmie Kill Bill zapewnił jej międzynarodową sławę[5]. W 2009 roku pojawiła się w jego innym filmie: Bękarty wojny.

Filmografia wybrana[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Julie Dreyfus - Filmweb, www.filmweb.pl [dostęp 2020-01-19] (pol.).
  2. Julie Dreyfus - IMDb, www.imdb.com [dostęp 2020-01-19].
  3. Julie Dreyfus - IMDb, www.imdb.com [dostęp 2020-01-19].
  4. Julie Dreyfus - IMDb, www.imdb.com [dostęp 2020-01-19].
  5. Julie Dreyfus - IMDb, www.imdb.com [dostęp 2020-01-19].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]