Julius LeBlanc Stewart

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Julius LeBlanc Stewart
Julius LeBlanc Stewart.jpg
Julius LeBlanc Stewart w jego paryskiej pracowni
Data i miejsce urodzenia 6 września 1855 w Filadelfii
Data i miejsce śmierci 5 stycznia 1919 w Paryżu
Dziedzina sztuki malarstwo
Styl akademizm
Ważne dzieła The Hunt Ball, Full Speed, Five o'clock Tea

Julius LeBlanc Stewart (ur. 6 września 1855 w Filadelfii, zm. 5 stycznia 1919 w Paryżu) – amerykański malarz aktywny w Paryżu na przełomie XIX i XX w.

Urodził się w rodzinie zamożnego kolekcjonera sztuki Williama H. Stewarta. Studiował w École des Beaux-Arts, jego nauczycielami byli malarze akademiccy Jean-Léon Gérôme i Raimundo de Madrazo.

Artysta debiutował w paryskim Salonie w 1878 i szybko osiągnął znaczną popularność. Od lat 80. XIX w. do końca wieku był obok Johna Singera Sargenta najbardziej popularnym amerykańskim artystą w Europie[1].

Stewart malował przede wszystkim sceny rodzajowe z życia wyższych sfer, portrety i akty. W latach 90. XIX w. zainteresował się pejzażem, przedstawiał głównie Wenecję. Pod koniec życia, gdy zaczął tracić popularność zajął się tematyką religijną. Jego prace odznaczają się jasną i bogatą kolorystyką, wyraźnie inspirowaną impresjonizmem, tematyka jest lekka i radosna. Dominują przedstawienia młodych i wyidealizowanych kobiet podczas błahych zajęć, zabawy i wypoczynku. Akty często nawiązują do tematyki mitologicznej, zwykle przedstawiają modelki na łonie natury i w ruchu.

Galeria[edytuj]

Przypisy

  1. Askart.com – biografia (ang.). [dostęp 20.01.2009].

Bibliografia[edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]