Julius Sterling Morton

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Julius Sterling Morton

Julius Sterling Morton (ur. 22 kwietnia 1832 r., zm. 27 kwietnia 1902 r.) – sekretarz rolnictwa Stanów Zjednoczonych, szósty i ósmy z kolei gubernator Terytorium Nebraski. Należał do Partii Demokratycznej[1].

Urodził się w Adams w hrabstwie Jefferson stanu Nowy Jork[2]. Przeprowadził się do Detroit, gdzie studiował na uniwersytecie Michigan. Po otrzymaniu dyplomu w 1854 roku, wyjechał ze swoją świeżo poślubioną żoną Caroline ("Carrie") Joy French[2] do Nebraska City[1]. Wtedy nie było to terytorium zorganizowane. Założył tam pismo Nebraska City News[1][2].

Jako cieszący się poważaniem rolnik uczył osadników nowoczesnych metod rolnictwa i leśnictwa. W związku z jego działalnością polityczną, rolniczą i literacką, Grover Cleveland wyznaczył go na Sekretarza Rolnictwa USA[1]. Funkcję tę sprawował od 1893 do 1896[2].

W 1897 roku rozpoczął pracę nad wielotomową Ilustrowaną Historią Nebraski. Publikował też periodyk The Conservationist (Działacz Ochrony Przyrody).

Zmarł w Lake Forest hrabstwa Lake stanu Illinois, dokąd wyjechał w celach leczniczych. Jego dom w Nebraska City jest dzisiaj parkiem stanowym o nazwie Arbor Lodge State Historical Park and Arboretum.

W 1937 roku rząd stanu Nebraska przekazał brązowy posąg Mortona do National Statuary Hall Collection. Został zaliczony do Nebraska Hall of Fame (wybitnych postaci w historii stanu).

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d J. Sterling Morton, [w:] Encyclopædia Britannica [online] [dostęp 2017-12-16] (ang.).
  2. a b c d J. Sterling Morton, Founder of Arbor Day in 1872. nebraskastudies.org. [dostęp 2017-12-16]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-12-22)]. (ang.).