Julius Sterling Morton

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Julius Sterling Morton

Julius Sterling Morton (ur. 22 kwietnia 1832 r. - zm. 27 kwietnia 1902 r.), sekretarz rolnictwa Stanów Zjednoczonych, szósty i ósmy z kolei gubernator Terytorium Nebraski. Należał do Partii Demokratycznej.

Urodził się w Adams w hrabstwie Jefferson stanu Nowy Jork. Przeprowadził się do Detroit, gdzie studiował na uniwersytecie Michigan. Po otrzymaniu dyplomu w 1854 roku, wyjechał ze swoją świeżo poślubioną żoną do Nebraska City. Wtedy nie było to terytorium zorganizowane.

Jako cieszący się poważaniem rolnik uczył osadników nowoczesnych metod rolnictwa i leśnictwa. W związku ze swoją działalnością polityczną, rolniczą i literacką, Grover Cleveland wyznaczył go na Sekretarza Rolnictwa USA.

W 1897 roku rozpoczął pracę nad wielotomową Ilustrowaną Historią Nebraski. Publikował też periodyk The Conservationist (Działacz Ochrony Przyrody).

Zmarł w Lake Forest hrabstwa Lake stanu Illinois, dokąd wyjechał w celach leczniczych. Jego dom w Nebraska City jest dzisiaj parkiem stanowym o nazwie Arbor Lodge State Historical Park and Arboretum.

W 1937 roku rząd stanu Nebraska przekazał brązowy posąg Mortona do National Statuary Hall Collection. Został zaliczony do Nebraska Hall of Fame (wybitnych postaci w historii stanu).