Przejdź do zawartości

Juliusz Jurczyński

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Juliusz Jurczyński
Data i miejsce urodzenia

19 stycznia 1889
Bochnia

Data śmierci

2 października 1972

Miejsce spoczynku

cmentarz Doły w Łodzi

Zawód, zajęcie

geograf
pedagog

Alma Mater

Uniwersytet Jagielloński

Juliusz Jurczyński (ur. 19 stycznia 1889 w Bochni, zm. 2 października 1972) – polski geograf, nauczyciel geografii, działacz krajoznawczy, publicysta krajoznawczy.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Ukończył geografię na Uniwersytecie Jagiellońskim i w 1915 r. został nauczycielem w szkole średniej w Krakowie.

Z Łodzią związał się w 1920 r. Był nauczycielem geografii w szkołach średnich oraz wykładał w Oddziale Wolnej Wszechnicy Polskiej w Łodzi do 1939 r.

W wojnie obronnej 1939 r. walczył jako oficer 37 pułku piechoty, a po wzięciu do niewoli był jeńcem oflagu w Woldenbergu (obecnie Dobiegniew).

W 1945 r. był aktywnym współorganizatorem katedry geografii powstającego wówczas Uniwersytetu Łódzkiego. Do przejścia na emeryturę w 1959 r. pracował na UŁ jako adiunkt i zastępca profesora.

Był działaczem wielu towarzystw polskich i zagranicznych: członkiem Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego PTK został zapewne jeszcze w Krakowie, a z pewnością od powstania Oddziału PTT w Łodzi w 1921 r. był członkiem Towarzystwa w Oddziale Łódzkim. Do 1939, z krótką przerwą, był członkiem Zarządu i wiceprezesem tego Oddziału. Był też członkiem Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego PTK i Polskiego Towarzystwa Geologicznego[1].

W 1922 r. wspólnie z Eugeniuszem Romerem wydał "Atlas krajoznawczy województwa łódzkiego". Był też autorem pierwszej mapy ściennej województwa łódzkiego. Był autorem artykułów w prasie specjalistycznej, redaktorem "Czasopisma Geograficznego", autorem podręczników geografii[2]. Niestrudzony organizator wycieczek szkolnych.

Zmarł w 1972, pochowany na cmentarzu na Dołach w Łodzi.

Jedna z ulic osiedla mieszkaniowego Widzew-Wschód w Łodzi została nazwana jego imieniem[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Biogram opracowany na podstawie materiałów Oddziałowej Komisji Historycznej Oddziału Łódzkiego PTTK oraz Słownik biograficzny łódzkich działaczy krajoznawstwa i turystyki praca zbiorowa pod red. Jacka Ciesielskiego. Łódź, 1985 Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze Zarząd Wojewódzki w Łodzi Komisja Historyczna.