Przejdź do zawartości

Junk food

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Hamburger, frytki i Cola

Junk food (ang. śmieciowe jedzenie) – określenie opisujące żywność tanią i łatwą w produkcji, ale ubogą pod względem dietetycznym, zawierającą tzw. puste kalorie. Często, chociaż nie zawsze słusznie, utożsamiana z pojęciem fast food, gdyż w ofercie barów szybkiej obsługi poza tłustym i słodkim jedzeniem można natrafić czasami na produkty w postaci sałatek i surówek warzywnych, które mogą stanowić dietę uzupełniającą.

Żywność typu junk food zazwyczaj zawiera dużo soli kuchennej, tłuszczu i cukru, a także dodatków sztucznych i barwników, takich jak glutaminian sodu lub tartrazyna, natomiast niewielkie ilości białka, błonnika, soli mineralnych i witamin.

Ciasteczka czekoladowe

Typowa żywność typu junk food to różnego rodzaju chrupki kukurydziane, popcorn, chipsy, frytki itp. Do tej grupy zaliczane są też napoje typu cola (Coca-Cola, Pepsi) o znacznej zawartości cukru, ale minimalnej lub zerowej zawartości innych niezbędnych dla organizmu ludzkiego składników.

Efekty zdrowotne[edytuj | edytuj kod]

Częste spożywanie żywności typu junk food może przyczyniać się do powstawania otyłości brzusznej.

Badania Paul Johnson i Paul Kenny z The Scripps Research Institute (2008) sugerują, że spożywanie śmieciowego jedzenia zmienia aktywność mózgu w sposób podobny do uzależniających narkotyków takich jak kokaina lub heroina[1]. Po wielu tygodniach diety opartej na śmieciowym jedzeniu, doszło do uniewrażliwienia ośrodków przyjemności w mózgu szczurów, co wymagało więcej jedzenia, aby uzyskać przyjemność. Po odebraniu śmieciowego jedzenia i zastąpieniu zdrową dietą, szczury głodowały przez 2 tygodnie zamiast jeść pożywną karmę[2]. W 2007 British Journal of Nutrition opublikował badania w których okazało się, że matki, które jadły śmieciowe jedzenie w trakcie ciąży zwiększały prawdopodobieństwo niezdrowych nawyków żywieniowych u swoich dzieci[3].

Raport opublikowany w Journal of the Federation of American Societies for Experimental Biology sugeruje, że dzieci matek, których dieta zawierała duże ilości cukru i tłuszczu są skłonne do jedzenia śmieciowego jedzenia. Badania te były prowadzone na szczurach i sugerują, że „dzieci matek, które jedzą zbyt duże ilości tłuszczów i cukrów w czasie ciąży lub karmienia piersią mają większe prawdopodobieństwo do preferowania tego rodzaju pożywienia w przyszłym życiu.”[4]

Raport z 2008 sugeruje, że matki, które jedzą śmieciowe jedzenie podczas ciąży lub okresu karmienia mają większą skłonność do otyłości. Ich dzieci mają większą skłonność do cukrzycy, podniesionego poziomu cholesterolu i wyższego ciśnienia[5].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Paul M. Johnson, Paul J. Kenny. Dopamine D2 receptors in addiction-like reward dysfunction and compulsive eating in obese rats. „Nature Neuroscience”. 13 (5), s. 635, 2010. DOI: 10.1038/nn.2519. PMID: 20348917. 
  2. Goodwin, Jenifer. Junk Food 'Addiction' May Be Real. Business Week. March 29, 2010.
  3. Craving for junk food 'inherited' Mothers who eat junk food during pregnancy may be condemning their children to crave the same diet, according to animal tests. BBC News. 14 August 2007.
  4. 'Junk Food' Moms Have 'Junk Food' Babies. [w:] Science Daily [on-line]. 2011-3-24. [dostęp 2011-04-04].
  5. Moms Eat Junk Food, Kids Get Fat. [w:] CBS News [on-line]. 2008-1-6. [dostęp 2011-04-04].