Junost' Mińsk

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Junost Mińsk)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ice hockey pictogram.svg Junost' Mińsk
Pełna nazwa HK Junost' Mińsk
Barwy niebiesko-czerwono-białe
Data założenia 2003
Liga Białoruś Ekstraliga białoruska
Lodowisko Lodowisko Junosti Mińsk
Kritij Katok
Trener Białoruś Michaił Zacharau (Junost')
Białoruś Władimir Mielenczuk (Junior)
Białoruś Andrej Rasolka (MHK Junost')
Asystent trenera Białoruś Aleh Chmyl
Białoruś Juryj Iwaszyn (obaj Junost')
Białoruś Wasil Pankou (Junior)
Strona internetowa

Junost' Mińsk (ros. Хоккейный клуб Юность-Минск, Chokkiejnyj kłub Junost'-Minsk; błr. Хакейны клуб Юнацтва-Мінск, Chakiejny kłub Junactwa-Minsk) – białoruski klub hokejowy z siedzibą w Mińsku. Nazwa klubu oznacza "Młodość".

Jest najbardziej utytułowaną drużyną mistrzostw Białorusi. Do końca sezonu 2011/2012 pierwszy zespół Junosti występował w rozgrywkach ekstraligi białoruskiej. W 2012 klub został przyjęty do rosyjskich rozgrywek Wysszaja Chokkiejnaja Liga[1] i wystąpił w sezonie 2012/2013 (w sezonie zasadniczym zajął 23. miejsce na 27 zespołów i nie awansował do fazy play-off). W tym czasie w narodowej lidze białoruskiej edycji 2012/2013 grał zespół rezerwowy klubu pod nazwą Junior[2]. Po sezonie WHL podjęto decyzję, że Junost' nie będzie kontynuować gry w tej lidze i powróci do rozgrywek na Białorusi[3][4].

Drużyną juniorską klubu jest zespół Junost' występujący w rosyjskich rozgrywkach Mołodiożnaja Chokkiejnaja Liga do końca sezonu 2014/2015. Przed sezonem 2015/2016 drużyna juniorska Junostii podjęła występy w rozgrywkach Mołodiożnaja Chokkiejnaja Liga B.

Od 2012 roku stanowi klub farmerski stowarzyszony z Dynama Mińsk.

Sukcesy[edytuj]

Lodowisko Junosti Mińsk

Szkoleniowcy[edytuj]

 Z tym tematem związana jest kategoria: Trenerzy hokeistów Junosti Mińsk.

Trenerem szkoły SDJuSZor Junosti był Edward Miłuszew. Od 2003 trenerem drużyny jest Michaił Zacharau. Od 2004 do 2014 asystentem i trenerem bramkarzy był Alaksiej Szczebłanau[5]. Wieloletnim trenerem w klubie jest Władimir Mielenczuk, a ponadto Andrej Rasolka. W 2014 asystentami Zacharaua zostali Aleh Chmyl, Juryj Iwaszyn, Andrej Rasolka.

Zawodnicy[edytuj]

 Z tym tematem związana jest kategoria: Hokeiści Junosti Mińsk.

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj]