Juozas Imbrasas

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Juozas Imbrasas
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 8 stycznia 1941
Dajnowo (Dainava)
Burmistrz Wilna
Okres od 1999
do 2000
Przynależność polityczna LLS
Poprzednik Rolandas Paksas
Następca Rolandas Paksas
Burmistrz Wilna
Okres od 2007
do 2009
Przynależność polityczna Porządek i Sprawiedliwość
Poprzednik Artūras Zuokas
Następca Vilius Navickas

Juozas Imbrasas (ur. 8 stycznia 1941 w miejscowości Dajnowo w rejonie wiłkomierskim) – litewski polityk, inżynier, samorządowiec, były mer Wilna, eurodeputowany VII kadencji.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

W 1967 ukończył studia w filii kowieńskiego Instytutu Politechnicznego, specjalizując się w zakresie inżynierii budowlanej. Przez trzy lata był pracownikiem naukowym tej uczelni. Później do 1994 był zatrudniony w przemyśle jako starszy inżynier, naczelnik ds. organizacyjnych i dyrektor techniczny. W połowie lat 90. zarządzał wileńską spółką komunalną.

Od 1997 nieprzerwanie wybierany do wileńskiej rady miasta, początkowo z ramienia Związku Ojczyzny. W tym samym roku został pierwszym zastępcą mera. Gdy kierujący miastem Rolandas Paksas stanął na czele rządu litewskiego, Juozas Imbrasas w czerwcu 1999 przejął urząd burmistrza. W tym samym roku wraz ze swoim poprzednikiem przeszedł do Litewskiego Związku Liberałów. Merem był do kwietnia 2000, ustępując na rzecz Rolandasa Paksasa i zostając (na okres do 2003) jego zastępcą.

W 2002 znalazł się wśród założycieli Partii Liberalno-Demokratycznej, rok później został kierownikiem sekretariatu klubu poselskiego tego ugrupowania. Po wyborach samorządowych w 2007, w których po raz czwarty z rzędu uzyskał mandat radnego, ponownie objął urząd mera Wilna (w ramach koalicji m.in. z socjaldemokratami i Akcją Wyborczą Polaków na Litwie).

W wyborach parlamentarnych w 2008 dostał się do Sejmu z listy krajowej Porządku i Sprawiedliwości, odmawiając jednak (z uwagi na zakaz łączenia stanowisk) przyjęcia mandatu deputowanego[1]. Jednocześnie w lutym 2009 utracił większość w radzie miejskiej, co skutkowało jego odwołaniem ze stanowiska burmistrza i przejęciem władzy przez koalicję skupioną wokół Związku Ojczyzny[2].

W 2009 został posłem do Parlamentu Europejskiego VII kadencji. Mandat wykonywał do 2014. W wyborach parlamentarnych w 2016 ponownie wybrany do Sejmu[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Imbrasas pozostaje na stanowisku mera. znadwilii.lt, 4 listopada 2008.
  2. Vilnius mayor voted out, replacement chosen (ang.). baltictimes.com, 12 lutego 2009.
  3. Główna Komisja Wyborcza – Wybory 2016 (lit.)

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]