Jurecki Młyn

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Jurecki Młyn
Państwo  Polska
Województwo warmińsko-mazurskie
Powiat ostródzki
Gmina Morąg
Strefa numeracyjna (+48) 89
Tablice rejestracyjne NOS
SIMC 0482513
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa lokalizacyjna województwa warmińsko-mazurskiego
Jurecki Młyn
Jurecki Młyn
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Jurecki Młyn
Jurecki Młyn
Ziemia53°56′26,8800″N 19°56′04,5600″E/53,940800 19,934600

Jurecki Młynosada w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie ostródzkim, w gminie Morąg.

W roku 1973 jako majątek Jurecki Młyn należał do powiatu morąskiego, gmina i poczta Morąg. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa olsztyńskiego. Miejscowość leży w historycznym regionie Prus Górnych.[1] We wspomnieniach absolwentów szkoły, w piśmiennictwie czasami osada występuje pod nazwą "Jurkowy Młyn".

Uniwersytet Ludowy w Jurkowym Młynie[edytuj | edytuj kod]

Uniwersytet Ludowy w Jurkowym Młynie (obecnie Jurecki Młyn) był jedną z dwóch placówek tego typu w dawnym województwie olsztyńskim (drugi to Mazurski Uniwersytet Ludowy w Rudziskach pod Pasymiem). W Jurkowym Młynie uczyła się głównie młodzież z Warmii. Celem edukacyjnym szkoły była repolonizacja młodzieży warmińskiej oraz przygotowanie do pracy. Uniwersytet Ludowy powstał we wrześniu 1946 roku ( organizatorem był Jan Boenigk - działacz warmiński) i działał do 31 sierpnia 1950 r. W ciągu czterech lat swojego zorganizowano 6 turnusów (w czasie każdego turnusu uczyło się tu 40-45 osób).

Jana Boeniga wspierali w pracy nauczyciele z polskich szkół okresu międzywojennego: Alfons Barczewski, Jan Henrych, Konrad Sikora, Elżbieta Jankowska, Franciszek Jankowski. W Uniwersytecie Ludowym prowadzone były zajęcia z języka polskiego, spółdzielczości i rachunkowości. Ważną część edukacyjną pełniły zajęcia świetlicowe, w trakcie których uczniowie odtwarzali inscenizacje przygotowane przez Jana Boenigka na podstawie tekstów ks. Walentego Barczewskiego, Mickiewicza, Tuwima. Młodzież prowadziła 350-hektarowe gospodarstwo rolne, które zapewniało im utrzymanie w czasie nauki.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Morąg - z dziejów miasta i powiatu”, Pojezierze, Olsztyn 1973

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Marian Biskup Wojna pruska, str. 29: "Ukształtowanie terenowe Prus powodowało, że już w XV wieku dzielono je na tak zwane Prusy Górne (Oberland), sięgające od linii dolnej Wisły do Pasłęki, i Prusy Dolne (Niederland) obejmujące nizinne obszary na Wschód od Pregoły (...).