Jurgis Kairys

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Jurgis Kairys
Ilustracja
Jurgis Kairys w samolocie Su-31 na pokazie lotniczym w Bielsku-Białej (2009 r.).
Imię i nazwisko Jurgis Kairys
Kraj  Litwa
Data i miejsce urodzenia 6 maja 1952
Krasnojarsk
Obecna seria
Numer startowy
Samolot „Juka”

Jurgis Kairys (ur. 6 maja 1952 w Krasnojarsku) – litewski pilot akrobacyjny i inżynier lotnictwa. Laureat wielu nagród i wynalazca kilku manewrów lotniczych, między innymi koła Kairysa. Uczestniczył w ulepszaniu akrobacji na samolotach Suchoj: Su-26, Su-29 i Su-31, a także stworzył własny samolot do akrobacji o nazwie „Juka”.

Najważniejsze osiągnięcia[edytuj | edytuj kod]

18 września 1999 przeleciał pod każdym mostem nad rzeką Wilią w Wilnie, co zostało nazwane Lotem Stulecia. Jego najsłynniejszym numerem kaskaderskim był przelot 2 września 2000 do góry nogami pod mostem dla pieszych w Kownie, nad Niemnem (na wysokości siedmiu metrów). Wyczyn otrzymał nazwę Ultralot.

Nazwa zawodów Miejsce Rok Styl Miejsce
Mistrzostwa świata Polska Pleśno 1987 Freestyle Bronze medal with cup.svg Brąz
Mistrzostwa świata Kanada Red Deer 1988 Freestyle Silver medal with cup.svg Srebro
Mistrzostwa świata Kanada Red Deer 1988 Dowolny Bronze medal with cup.svg Brąz
Mistrzostwa Europy Węgry Békéscsaba 1989 Freestyle Gold medal with cup.svg Złoto
Mistrzostwa świata Szwajcaria Yverdon-les-Bains 1990 Freestyle Gold medal with cup.svg Złoto
Mistrzostwa Europy Włochy Grosseto 1993 Dowolny Bronze medal with cup.svg Brąz
Mistrzostwa świata Węgry Debreczyn 1994 Freestyle Gold medal with cup.svg Złoto
Mistrzostwa świata Stany Zjednoczone Oklahoma City 1996 Freestyle Silver medal with cup.svg Srebro
Mistrzostwa świata Wielka Brytania Silverstone 2009 Freestyle Silver medal with cup.svg Srebro
Mistrzostwa świata Włochy Foligno 2011 Freestyle Bronze medal with cup.svg Brąz

Biografia[edytuj | edytuj kod]

Jurgis Kairys urodził się 6 maja 1952 w Krasnojarsku, dokąd władze radzieckie przesiedliły jego rodziców. Rodzina dostała jednak zezwolenie na powrót na Litwę, kiedy Kairys był jeszcze małym chłopcem. We wczesnym wieku zaczął interesować się lataniem, widząc samoloty lądujące i wznoszące się nad lotniskiem w pobliżu jego domu.

W młodości uzyskał tytuł inżyniera płatowca, co pozwoliło mu rozpocząć akrobacje lotnicze w Klubie Lotniczym w Kownie. Jego talent i ambicja stały się dla wszystkich dostrzegalne. Wkrótce stał się członkiem elity drużyny narodowej.

Styl akrobatyczny widoczny dzisiaj został rozwinięty ponad dwadzieścia lat temu przez Litwinów: Stepasa Artiškevičiusa i właśnie Jurgisa Kairysa, którzy rywalizowali ze sobą i wzajemnie się trenowali, należąc do radzieckiej drużyny. Obecnie każdy pilot akrobacyjny przy stylu dowolnym lata właśnie w stylu rozpowszechnianym przez środowisko radzieckich akrobatów w latach siedemdziesiątych.

Jego umiejętności inżynierskie i pilota zostały docenione, kiedy starał się o pracę w biurze Suchoj. Rozwijał tam manewry na modelach Su-26, Su-29 i Su-31, tworząc zupełnie nowe akrobacje, co pozwoliło mu wygrać Mistrzostwa Świata w Akrobacjach Lotniczych FAI. Udało się to osiągnąć przy pomocy samolotu, którym wygrywano już wiele zawodów – od mistrzostw Europy po mistrzostwa świata. Tradycję podtrzymuje się do dziś – na przykład samolotem Su-31 wygrano w 2003 Mistrzostwa Świata w Lakeland na Florydzie.

Mocną stroną Kairysa były zawsze akrobacje w stylu dowolnym, co pozwoliło mu rozwinąć nowe pomysły w lataniu – nowe zarówno dla niego samego, jak i dla samolotu, którym się posługiwał. W ostatnim czasie lata samolotem „Juka” według własnych pomysłów, próbując dostosować maszynę do przyszłych pokazów i zawodów.

Jest wynalazcą kilku manewrów akrobatycznych, takich jak koło Kairysa i mała pętla. Jest także pierwszą osobą, której udało się wykonać kobrę Pugaczowa w maszynie napędzanej śmigłami.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]