Jurij Budanow

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Jurij Budanow
Юрий Дмитриевич Буданов
Ilustracja
Mural obok Mostu Achmata Kadyrowa (dawnego Mostu Duderhofskiego) w Petersburgu upamiętniający Jurija Budanowa
pułkownik[a] pułkownik[a]
Pełne imię i nazwisko

Jurij Dmitrijewicz Budanow

Data i miejsce urodzenia

24 listopada 1963
Charcysk

Data i miejsce śmierci

10 czerwca 2011
Moskwa

Przebieg służby
Lata służby

1981–2003

Siły zbrojne

Communist star with golden border and red rims.svg Armia Radziecka
Russian military.png Siły Zbrojne Federacji Rosyjskiej

Główne wojny i bitwy

II wojna czeczeńska

Odznaczenia
Order Męstwa (Federacja Rosyjska)[a]

Jurij Dmitrijewicz Budanow (ur. 24 listopada 1963 w Charcysku, zm. 10 czerwca 2011 w Moskwie) – radziecki i rosyjski wojskowy (pułkownik), zbrodniarz wojenny.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Od 1981 roku pełnił służbę w Armii Radzieckiej. Ukończył szkołę wojsk pancernych w Charkowie, następnie służył w bazie Południowej Grupy Wojsk na Węgrzech.

W latach 1999–2001 był dowódcą 160 Pułku Czołgów, brał z nią udział w II wojnie czeczeńskiej. Był pierwszym rosyjskim oficerem, którego skazano za zbrodnie wojenne w Czeczenii. Budanowa oskarżono o porwanie, zgwałcenie i zamordowanie w 2000 roku czeczeńskiej osiemnastolatki[1], Elzy Kungajewej[2]. W lipcu 2003 roku, po dwuletnim procesie[1], został skazany na 10 lat łagru, degradację i pozbawienie odznaczeń[2]. Były dowódca 58 Armii, Władimir Szamanow, który był w armii przełożonym Budanowa, wspierał byłego podwładnego w czasie procesu, odwiedzał go w więzieniu oraz wystosował petycję ws. zwolnienia więźnia. Zwolnienie warunkowe Budanowa 15 stycznia 2009 roku spotkał się z krytyką organizacji zajmujących się prawami człowieka[1] i rządu Czeczenii[2]. Jego przeciwnicy domagali się także rozwiązania sprawy Czeczenów, których Budanow kazał uprowadzić swoim żołnierzom, a których ciała znaleziono w pobliżu miejsca stacjonowania jego oddziału. Po zwolnieniu ukrywał się na Ukrainie[1].

10 czerwca 2011 roku został zastrzelony w centrum Moskwy, w której przebywał przejazdem, sześcioma strzałami w głowę przez nieznanych sprawców. Zamachowcy czekali na niego w samochodzie, obok biura notariusza, do którego jechał[1].

Pogrzeb Budanowa 13 czerwca zgromadził setki osób, w tym wielu wojskowych, nacjonalistów, pseudokibiców i Kozaków. Budanow został pochowany z honorami wojskowymi na cmentarzu miejskim w Chimkach koło Moskwy. W związku z pogrzebem ściągnięto dodatkowe siły policji i wojsk wewnętrznych, które otoczyły cerkiew i cmentarz kordonem bezpieczeństwa[2].

26 sierpnia 2011 r. jako podejrzany ws. zabójstwa aresztowany został 41-letni Czeczen, Mahomet Sulejmanow[3].

Odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Pozbawiony stopnia i odznaczeń wyrokiem sądu.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]