Jurij Knorozow

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Jurij Walentinowicz Knorozow
Юрий Валентинович Кнорозов
Data i miejsce urodzenia 19 listopada 1922
Charków
Data i miejsce śmierci 30 marca 1999
Petersburg
Zawód, zajęcie historyk, epigraf
Alma Mater Uniwersytet Moskiewski
Odznaczenia
Komandor Orderu Orła Azteckiego (Meksyk)

Jurij Walentinowicz Knorozow, ros. Юрий Валентинович Кнорозов (ur. 19 listopada 1922 w Charkowie, zm. 30 marca 1999 w Petersburgu) – rosyjski historyk, epigraf, badacz pisma Majów.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Jurij Knorozow urodził się w Charkowie 19 listopada 1922 roku. Pochodził z inteligenckiej rodziny pochodzenia rosyjskiego. W 1939 roku rozpoczął studia historyczne na Charkowskim Uniwersytecie Państwowym im. Gorkiego. Po rozpoczęciu II wojny światowej przebywał w Moskwie, gdzie w roku 1943 rozpoczął studia historyczne na Uniwersytecie Moskiewskim[1].

Następnie został powołany do wojska, gdzie służył w pododdziałach łączności w 158 pułku artylerii rezerwy[1]. W maju 1945 brał udział w zdobywaniu Berlina. Po zajęciu miasta odnalazł w płonącej Bibliotece Narodowej opracowanie trzech znanych kodeksów Majów pod redakcją Antonia i Carlosa Villacortów. Skłoniło to interesującego się egiptologią oraz pismami dalekowschodnimi historyka do zajęcia się pismem Majów[2].

Swoje badania prowadził w Leningradzie, gdzie osiadł w późnych latach 40. Jednocześnie pracował w Muzeum Etnograficznym Narodów ZSRR[1].

Metoda opracowana i stosowana przez Knorozowa do deszyfrowania pisma Majów była później wykorzystywana do rozszyfrowania zabytków pisma na Wyspie Wielkanocnej i opierała się głównie na metodach statystycznych[1]. W październiku 1952 r. opublikował w „Sowietskoj Etnografiji” artykuł poświęcony systemowi piśmienniczemu Majów[2], który zawierał wyniki dekodowania. Prace Korozowa zostały entuzjastycznie przyjęte przez środowisko naukowe w ZSRR[1], ale nie zostały jednak uznane przez część badaczy z zagranicy, w tym przede wszystkim Johna E.S. Thompsona[2].

W 1975 roku Knorozow za swoją pracę został nagrodzony Nagrodą Państwową ZSRR, a piętnaście lat później prezydent Gwatemali nadał mu złoty medal za zasługi nad badaniem pisma Majów. W 1995 r. w ambasadzie Meksyku w Moskwie został odznaczony Orderem Orła Azteków[1].

Jurij Knorozow zmarł 30 marca 1999 r. w korytarzu jednego z petersburskich szpitali z powodu udaru i obrzęku płuc[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f g Кнорозов Юрий Валентинович (ros.). Российский государственный гуманитарный университет. [dostęp 2012-05-27].
  2. a b c Justyna Olko: Wielka przygoda intelektualna XX wieku (pol.). Wiedza i Życie. [dostęp 2012-05-27].