Jurij Kosiuk

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Jurij Kosiuk
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 27 maja 1968
Katerynopil, obwód czerkaski, Ukraińska SRR

Jurij Anatolijowycz Kosiuk, ukr. Юрій Анатолійович Косюк (ur. 27 maja 1968 w Katerynopolu, w obwodzie czerkaskim, Ukraina) – ukraiński biznesmen, właściciel i Prezes Zarządu Myroniwski Chliboprodukt (MChP). Bohater Ukrainy (2008).

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w miasteczku Katerynopil na Czerkaszczyźnie. Tam teraz mieszka jego matka – Kosiuk Halyna. Tam spoczywa jego ojciec — Anatolii Kosiuk.

Ukończył szkołę średnią ze złotym medalem. Zwycięzca Ogólnoukraińskiego konkursu studenckiego z chemii.

W 1985 rozpoczął studia w Instytucie Przemysłu Spożywczego w Kijowie a ukończył w 1992 tak jak został powołany do służby wojskowej na 2 lata. Zdobył zawód technologa produkcji żywności "Technologie mięsa i wyrobów mięsnych". W roku 1989 na 4 roku studiów odbył szkolenie dla brokerów.

Kariera[edytuj | edytuj kod]

Karierę zawodową rozpoczął jeszcze w czasach studenckich. W 1991 roku stał się brokerem na Giełdzie Towarowej w Kijowie. W następnym roku był jednym z założycieli Spółki "LKB". Firma zajmowała się importem metali, zboża, a nawet gazu.

Pierwsze zapracowane $ 100 tys. zainwestował we własny biznes – zakład przetwórstwa mięsa w obwodzie czerkaskim. Ale zakład niedługo zbankrutował i został sprzedany za grosze. To było pierwsze niepowodzenie Jurija Kosiuka.

W 1995 został Prezesem "Biznes Centrum Naukowo-Technicznego Przemysłu Spożywczego" S.A. W 1998 założył firmę Myroniwski Chliboprodukt S.A. i stanął na jej czele. W 2002 na rynek wchodzi marka handlowa "Nasza Riaba".

W lipcu 2014 złożył dymisję z funkcji prezesa MHP w związku z powołaniem na stanowisko Pierwszego Zastępcy Szefa Administracji Prezydenta Ukrainy.

O powołaniu Kosiuka na stanowisko Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko poinformował w dniu 2 lipca 2014 roku na spotkaniu z liderami frakcji i grup deputowanych Rady Najwyższej Ukrainy. Na tym stanowisku opiekował się zapleczem materiałowo-technicznym i logistyką resortów siłowych.

Dnia 8 grudnia 2014 roku Prezydent Petro Poroszenko zwolnił Jurija Kosiuka ze stanowiska Pierwszego Zastępcy Szefa Administracji Prezydenta Dekretem Nr 924. Dekretem Nr 925 w tym samym dniu Kostiuk został powołany na stanowisko nieetatowego doradcy Prezydenta. Następnie znów został wybrany na Prezesa Zarządu MHP.

Osiągnięcia[edytuj | edytuj kod]

W 2008 "Myroniwski Chliboprodukt" pierwszym z ukraińskich przedsiębiorstw rolno-przemysłowych wszedł na Londyńską giełdę papierów wartościowych. Biznesmen potrafił w kryzysowy rok 2008 zwiększyć produkcję o 30 %, zwiększenie miało miejsce i w 2009. W 2010 Jurij Kosiuk, akcjonariusz większościowy MHP sprzedał około 10% akcji firmy. W chwili obecnej on ma około 65% akcji firmy, pozostałe 35 % — są w obiegu na Londyńskiej giełdzie papierów wartościowych. Do 2011 kapitalizacja firmy wynosiła około $ 2 mld.

Rankingi[edytuj | edytuj kod]

W 2007 znalazł się na 16 miejscu w rankingu najbogatszych ludzi na Ukrainie, jego majątek szacowano wówczas na 0,893 mld USD. W 2010 uplasował się na 9 miejscu w rankingu, a jego majątek wzrósł w ciągu trzech lat do 1,3 mld USD[1].

Teraz na liście najbogatszych ludzi Ukrainy według Forbes Ukraina Кosiuk znajduje się w pierwszej dziesiątce, a w latach 2015-2016 – znajdował się w wśród pierwszych pięciu.

  • 2011 r. — $ 1.5 mld. (6 miejsce)
  • 2012 r. — $1.3 mld. (6 miejsce)
  • 2013 r. — $ 1.6 mld. (6 miejsce)
  • 2014 r. — $1.3 mld. (7 miejsce)
  • 2015 r. — $ 1.1 mld. (5 miejsce)
  • 2016 r. — $ 1 mld. (5 miejsce)

Główne publikacje[edytuj | edytuj kod]

  • Jurij Kosiuk: "Dla mnie Ukraina jest to moja ojczyzna, mój dom, a nie terytorium dla zarabiania pieniędzy" (Wywiad dla wydania internetowego "Dzwin").
  • Jurij Kosiuk: "Dzisiaj stajemy się prawdziwym konkurentem dla światowych producentów mięsa drobiowego" (Wywiad dla gazety «Fakty»).
  • Jurij Kosiuk: "Potrzebna jest kompleksowa strategia zamiany konwencjonalnych źródeł energii" (artykuł dla gazety «Dzerkało tyżnia»).
  • Jurij Kosiuk: "Trzeba żyć w prawdziwy sposób, bo jutra może nie być" (Wywiad dla gazety «Fakty»).

Nagrody państwowe[edytuj | edytuj kod]

Tytuł Bohater Ukrainy z wręczeniem оrderu Państwa (20 sierpnia 2008) — za wybitne osobiste osiągnięcia na rzecz Państwa Ukraińskiego w rozwoju branży agrarnej, wdrożeniu współczesnych wysokowydajnych technologii w produkcję i przetwórstwo produktów rolnych.

Rodzina[edytuj | edytuj kod]

Żonaty. Razem z małżonką Oleną wychowują syna Ivana (ur. 2000 roku).

Olena Kosiuk pracjuje w MHP. Obejmuje stanowisko Dyrektora Departamentu Technologii, Jakości i Bezpieczeństwa Żywności.

Syn Ivan studiuje na Uniwersytcie Columbia (New York, USA).

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

W okresie wczesnego dzieciństwa chciał zostać wojskowym, później – dyrektorem zakładów mięsnych.

Najwięcej czasu spędza w pracy.

Pomysły czerpie z książek. Ulubione to są "Potęga pieniądza" Nialla Fergusona i "Sztuka wojny" Sun Zi (redakcja Thomas Cleary).

Pięć dni w tygodniu uprawia sport.

Własność[edytuj | edytuj kod]

Budowla na Chotowskim horodyszczu z czasów scytyjskich, która zyskała wielki rozgłos.

W roku 2009 we wsi Chotów na terytorium Chotowskiego horodyszcza z czasów scytyjskich rozpoczął budowę luksusowej posiadłości z pałacem. Uprzednio tę dzielnicę osady oraz niektóre inne skreślono z listy zabytków archeologicznych. Budowa zniszczyła północną część osady (gdzie znajdowało się najwięcej pozostałości dawnych budowli i który była otoczona najwyższą częścią wału obronnego) oraz pobliskie krajobrazy. Zgodnie z wersją samego Kosiuka " to, co jest budowane, buduje się w urwisku i do osady żadnego stosunku nie ma".

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]