Justin Trudeau

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Justin Trudeau
Ilustracja
Justin Trudeau (2020)
Pełne imię i nazwisko Justin Pierre James Trudeau
Data i miejsce urodzenia 25 grudnia 1971
Ottawa
Premier Kanady
Okres od 4 listopada 2015
Przynależność polityczna Liberalna Partia Kanady
Poprzednik Stephen Harper
Lider Liberalnej Partii Kanady
Okres od 14 kwietnia 2013
Przynależność polityczna Liberalna Partia Kanady
Poprzednik Michael Ignatieff
podpis

Justin Pierre James Trudeau (ur. 25 grudnia 1971 w Ottawie) – kanadyjski polityk, lider Liberalnej Partii Kanady, premier Kanady od 4 listopada 2015[1].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się 25 grudnia 1971 jako najstarszy syn premiera Kanady Pierre’a Trudeau i aktorki, pisarki, fotografki oraz prezenterki telewizyjnej Margaret Sinclair[2]. Ma dwóch braci, z którymi towarzyszył ojcu przy oficjalnych okazjach związanych z pełnieniem przez niego funkcji politycznych. Gdy miał sześć lat, matka opuściła rodzinę[3].

W 1994 ukończył studia w zakresie literatury angielskiej na Uniwersytecie McGilla i wraz z grupą znajomych wyruszył w podróż po świecie, by zwiedzić Europę, Afrykę Środkową, Rosję i Azję Wschodnią. Po powrocie rozpoczął studia z zakresu edukacji. Dorabiał jako bramkarz w nocnym klubie i uczył dzieci jazdy na snowboardzie, a następnie podjął pracę nauczyciela w szkole podstawowej[3]. Studia dokończył na Uniwersytecie Kolumbii Brytyjskiej (1998). Później pracował jako dziennikarz i aktor.

W roku 2000 wygłosił mowę na pogrzebie ojca. Dwa lata później powrócił do Montrealu, by objąć kierownictwo w fundacji założonej przez ojca. W tej pracy poznał swoją późniejszą żonę, Sophie Gregoire[3].

Potem zaangażował się w politykę, co spowodowało kontrowersje w macierzystej Partii Liberalnej, gdyż część działaczy uważała go jedynie za celebrytę[3]. Od 2008 reprezentuje w Izbie Gmin okręg wyborczy Papineau.

W wyborach w 2011 umocnił swój mandat, pomimo najgorszego w historii wyniku liberałów. W 2013 wystartował w wewnętrznych wyborach szefa partii i je wygrał, zostając jednocześnie kandydatem na premiera po ewentualnym zwycięstwie wyborczym (zgodnie z kanadyjskim ustawodawstwem). Jako przywódca partii był ignorowany przez polityków konserwatywnych, jednak Trudeau zaczął szybko zyskiwać w rankingach popularności, wyprzedzając konserwatywnego premiera Stephena Harpera[3].

W wyborach 19 października 2015 Partia Liberalna zdobyła bezwzględną większość w parlamencie[4]. W pierwszych dniach po zwycięstwie zapowiedział wycofanie lotnictwa z Syrii i Iraku, przyjęcie w kraju 25 tysięcy syryjskich uchodźców do końca 2015 oraz reformę poczty, obejmującą dostarczanie przesyłek bezpośrednio do mieszkania, a nie do niepopularnych osiedlowych skrzynek zbiorczych[3].

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

28 maja 2005 poślubił prezenterkę telewizyjną Sophie Grégoire. Para ma troje dzieci[5]. Jego dziadkiem ze strony matki był polityk James Sinclair, a ze strony ojca przedsiębiorca Charles Trudeau[6]. Natomiast bratem jest reżyser – dokumentalista Alexandre Trudeau[7].

Jest wieloletnim kibicem hokejowej drużyny Montreal Canadiens[8].

Ciekawostką jest, że goszczący w Ottawie w roku 1972 Richard Nixon podczas oficjalnej kolacji wzniósł toast za „przyszłego premiera Kanady, Justina Pierre’a Trudeau”[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. The Office of the Secretary to the Governor General: The Governor General of Canada (ang.). [dostęp 2015-11-03].
  2. Margaret Trudeau, biogram w IMDb.
  3. a b c d e f g Patrycja Król: „Najseksowniejszy szef rządu” wypełnił proroctwo Nixona. W: TVN24.pl [on-line]. [dostęp 2015-11-08]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-11-09)].
  4. Trudeau pledges ‘real change’ as Liberals leap ahead to majority government. [dostęp 2015-10-20].
  5. Meet Justin Trudeau > Father. Liberal Party of Canada. [dostęp 2016-10-26].
  6. Pierre Elliott Trudeau; biogram w Dictionary of Canadian Biography.
  7. Sacha Trudeau; biogram w IMDb.
  8. Daniel J. Rowe: Prime Minister Justin Trudeau 'deeply disappointed' after Canadiens drafted Logan Mailloux (ang.). montreal.ctvnews.ca, 2021-07-27. [dostęp 2021-07-29].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]