Justin Trudeau

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Justin Trudeau
Justin Trudeau APEC 2015 (cropped).jpg
Data i miejsce urodzenia 25 grudnia 1971
Ottawa
Premier Kanady
Okres od 4 listopada 2015
Przynależność polityczna Liberalna Partia Kanady
Poprzednik Stephen Harper
Lider Liberalnej Partii Kanady
Okres od 14 kwietnia 2013
Przynależność polityczna Liberalna Partia Kanady
Poprzednik Michael Ignatieff
Signature Justin Trudeau.svg

Justin Pierre James Trudeau (ur. 25 grudnia 1971 w Ottawie) – kanadyjski polityk, lider Liberalnej Partii Kanady, premier Kanady od 4 listopada 2015 r[1].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się 25 grudnia 1971 roku jako najstarszy syn premiera Kanady Pierre’a Trudeau i aktorki, pisarki, fotografki oraz prezenterki telewizyjnej Margaret Sinclair[2]. Ma dwóch braci, z którymi towarzyszył ojcu przy oficjalnych okazjach związanych z pełnieniem przez niego funkcji politycznych. Gdy miał sześć lat, matka opuściła rodzinę[3].

W 1994 roku ukończył studia w zakresie literatury angielskiej na McGill University i wraz z grupą znajomych wyruszył w podróż po świecie, by zwiedzić Europę, Afrykę Środkową, Rosję i Azję Wschodnią. Po powrocie rozpoczął studia z zakresu edukacji. Dorabiał jako bramkarz w nocnym klubie i uczył dzieci jazdy na snowboardzie, a następnie podjął pracę nauczyciela w szkole podstawowej[3]. Studia dokończył na University of British Columbia (1998). Później pracował jako dziennikarz i aktor.

W 2000 roku wygłosił mowę na pogrzebie ojca. Dwa lata później powrócił do Montrealu, by objąć kierownictwo w fundacji założonej przez ojca. W tej pracy poznał swoją późniejszą żonę, Sophie Gregoire[3].

Po 2000 roku zaangażował się w politykę, co spowodowało kontrowersje w macierzystej Partii Liberalnej, gdyż część działaczy uważała go jedynie za celebrytę[3]. Od 2008 reprezentuje w Izbie Gmin okręg wyborczy Papineau.

W wyborach w 2011 roku umocnił swój mandat, pomimo najgorszego w historii wyniku liberałów. W 2013 roku wystartował w wewnętrznych wyborach szefa partii i wygrał je, zostając jednocześnie kandydatem na premiera po ewentualnym zwycięstwie wyborczym (zgodnie z kanadyjskim ustawodawstwem). Jako przywódca partii był ignorowany przez polityków konserwatywnych, jednak Trudeau zaczął szybko zyskiwać w rankingach popularności, wyprzedzając konserwatywnego premiera Stephena Harpera[3].

W wyborach 19 października 2015 roku Partia Liberalna zdobyła bezwzględną większość w parlamencie[4]. W pierwszych dniach po zwycięstwie zapowiedział wycofanie lotnictwa z Syrii i Iraku, przyjęcie w kraju 25 tys. syryjskich uchodźców do końca 2015 roku oraz reformę poczty, obejmującą dostarczanie przesyłek bezpośrednio do mieszkania, a nie do niepopularnych osiedlowych skrzynek zbiorczych[3].

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

28 maja 2005 roku poślubił prezenterkę telewizyjną Sophie Grégoire. Para ma troje dzieci[5]. Jego dziadkiem ze strony matki był polityk James Sinclair, a ze strony ojca przedsiębiorca Charles Trudeau[6]. Natomiast bratem jest reżyser – dokumentalista Alexandre Trudeau[7].

W 1972 roku goszczący w Ottawie Richard Nixon podczas oficjalnej kolacji wzniósł toast za „przyszłego premiera Kanady, Justina Pierre’a Trudeau”[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. The Office of the Secretary to the Governor General: The Governor General of Canada (ang.). [dostęp 2015-11-03].
  2. Margaret Trudeau, biogram w IMDb.
  3. a b c d e f g Patrycja Król: „Najseksowniejszy szef rządu” wypełnił proroctwo Nixona (pol.). W: TVN24.pl [on-line]. [dostęp 2015-11-08].
  4. Trudeau pledges ‘real change’ as Liberals leap ahead to majority government. [dostęp 2015-10-20].
  5. Meet Justin Trudeau > Father. Liberal Party of Canada. [dostęp 2016-10-26].
  6. Pierre Elliott Trudeau; biogram w Dictionary of Canadian Biography.
  7. Sacha Trudeau; biogram w IMDb.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]