Justine Greening

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Justine Greening
Justine Greening.jpg
Data i miejsce urodzenia 20 kwietnia 1969
Rotherham
Minister edukacji Wielkiej Brytanii
Okres od 14 lipca 2016
Przynależność polityczna Partia Konserwatywna
Poprzednik Nicky Morgan
Minister rozwoju międzynarodowego Wielkiej Brytanii
Okres od 2012-09-044 września 2012
Przynależność polityczna Partia Konserwatywna
Poprzednik Andrew Mitchell

Justine Greening (ur. 20 kwietnia 1969 w Rotherham) - brytyjska ekonomistka i polityk, członkini Partii Konserwatywnej, minister edukacji w rządzie Theresy May. Od 2005 członkini Izby Gmin z okręgu wyborczego Putney. W latach 2011-2012 minister transportu Wielkiej Brytanii, a w latach 2012-2016 minister ds. rozwoju międzynarodowego.

Życiorys[edytuj]

Jest absolwentką ekonomii na University of Southampton, posiada także dyplom MBA uzyskany w London Business School. Posiada uprawnienia certyfikowanej księgowej i przed rozpoczęciem kariery politycznej pracowała w działach księgowo-finansowych kilku dużych firm, m.in. PricewaterhouseCoopers czy GlaxoSmithKline.

Po raz pierwszy wzięła czynny udział w wyborach w roku 2001, kiedy to bez powodzenia startowała w barwach Partii Konserwatywnej do Izby Gmin z okręgu wyborczego Ealing, Acton and Shepherd's Bush. W 2005 wystartowała w innym londyńskim okręgu, Putney, gdzie udało jej się pokonać reprezentującego tę część stolicy od dwóch kadencji parlamentarzystę Partii Pracy, Tony’ego Colmana. Wkrótce po swoim wyborze Greening awansowała także w hierarchii partyjnej, obejmując stanowisko wiceprzewodniczącej (co w polskiej terminologii odpowiada zastępczyni sekretarza generalnego) Partii Konserwatywnej ds. młodzieży. Należała także do tzw. rządu cieni (o ile członkowie gabinetu cieni są w Wielkiej Brytanii opozycyjnymi odpowiednikami członków Gabinetu, w rządzie cieni (shadow ministry) znajdują się także „cienie” wiceministrów), gdzie zajmowała się najpierw kwestiami finansów publicznych, a później problemami aglomeracji londyńskiej. W marcu 2010 została szefową regionalnego sztabu wyborczego konserwatystów w Londynie przed zbliżającymi się wyborami parlamentarnymi.

Po zwycięstwie jej stronnictwa w tych wyborach i powstaniu koalicyjnego rządu z Liberalnymi Demokratami, Greening trafiła do resortu skarbu (co odpowiada ministerstwom finansów w większości państw kontynentalnej Europy), gdzie objęła stanowisko jednego z wiceministrów, z tytułem sekretarza ekonomicznego Skarbu (Economic Secretary to the Treasury). W październiku 2011 została awansowana na członka Gabinetu i mianowana szefową resortu transportu, którego dotychczasowy minister Philip Hammond został przeniesiony do resortu obrony. Podczas rekonstrukcji gabinetu we wrześniu 2012 została ministrem ds. rozwoju międzynarodowego[1]. Po wygranych przez konserwatystów wyborach w 2015 roku zachowała dotychczasowe stanowisko. W rządzie Theresy May otrzymała stanowisko ministra edukacji.

Przypisy

  1. Cabinet reshuffle: Lansley replaced by Hunt in health job (ang.). BBC News, 2012-09-04. [dostęp 2012-09-04].

Bibliografia[edytuj]