Juszczyn (województwo małopolskie)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Juszczyn
Państwo  Polska
Województwo małopolskie
Powiat suski
Gmina Maków Podhalański
Liczba ludności (2012) 2574
Strefa numeracyjna (+48) 33
Kod pocztowy 34-231
Tablice rejestracyjne KSU
SIMC 0060717
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa lokalizacyjna województwa małopolskiego
Juszczyn
Juszczyn
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Juszczyn
Juszczyn
Ziemia49°41′40″N 19°41′40″E/49,694444 19,694444
Położenie w gminie Maków Podhalański – Juszczyn (4.)

Juszczynwieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie suskim, w gminie Maków Podhalański. W latach 1975-1998 miejscowość położona była w województwie bielskim.

Wieś położona jest nad Skawą, w południowej części Beskidu Makowskiego. Liczba mieszkańców wynosi 2,5 tys. W Juszczynie jest też kościół pw. MB Pocieszenia oraz kaplica na Juszczyńskich Polanach. Z Juszczyna pochodzi Biathlonista Grzegorz Guzik uczestnik zimowych igrzysk olimpijskich w Sochi.

Historia[edytuj]

Została założona w czasie akcji osiedleńczej starostwa lanckorońskiego. W XVII-XIX funkcjonowała tam huta szkła. Stąd nazwa osiedla huta. W latach 80. XX wieku do roku 1992 proboszczem parafii był ks. kanonik Adolf Chojnacki. Znany działacz solidarnościowy. Tu odbywały się zjazdy działaczy „Solidarności” i AK na msze na Polanie Malinowej.

Toponimia[edytuj]

Nazwa Juszczyn prawdopodobnie wywodzi się ze zaustriaczonej nazwy ryby a dokładnie Leszcza lub nazwy gęsto rosnących na tych terenach Leszczyn. Popiera to fakt iż podobny źródłosłów mają okoliczne wsie takie jak: Wieprzec, Osielec lub miasto Maków Podhalański.

Kultura i edukacja[edytuj]

W Juszczynie znajduje się Szkoła Podstawowa im. św. Jadwigi Królowej Polski oraz Gimnazjum im. Jana Pawła II, Ośrodek Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczy, oraz przedszkole.

Na terenie miejscowości działają:

  • Zespoły regionalne Zbyrcok i Zbyrcocek,
  • Chór Szkolny.

Sport[edytuj]

Piłka Nożna 

W Juszczynie działa klub sportowy LKS Naroże Juszczyn, którego początki sięgają 1946 roku, kiedy powstało koło LZS. W 1950 roku władze przeznaczyły 0,5 ha ziemi nad Skawą pod boisko sportowe, które oddano do użytku w 1953 roku. Dzięki własnemu obiektowi piłkarze awansowali w 1954 roku do B klasy. W latach 50. utworzono drugą drużynę, która brała udział w rozgrywkach C klasy. W latach siedemdziesiątych piłkarze zakwalifikowali się do A klasy. Kilka razy drużyna włączała się do walki o tytuł mistrza i awans do ligi okręgowej. Jednak w 1991 roku drużyna ponownie spadła do A klasy, gdzie występowała ze zmiennym szczęściem. Aktualnie drużyna znajduje się w A klasie.

Tenis Stołowy

Stół do tenisa stołowego pojawił się w świetlicy klubu w latach 60. W 1969 roku powstała drużyna męska tenisistów stołowych, która brała udział w rozgrywkach powiatu suskiego. Drużyna juniorek młodszych odniosła sukcesy na mistrzostwach wojewódzkich w Cieszynie w 1983 roku. W 1985 roku sekcja Naroża została sklasyfikowana na I miejscu w województwie bielskim.

Skoki Narciarskie

W 1954 roku wybudowano skocznię narciarską, którą oddano do użytku w 1955 roku. Konkurs przeprowadzony z tej okazji przyciągnął skoczków z całego kraju z J. Gąsienicą-Bryjakiem na czele. Konkurs oglądało parę tysięcy widzów.

Znani Juszczynianie

Grzegorz Guzik- Biathlonista, olimpijczyk ( Sochi 2014)

Porządek Publiczny[edytuj]

Na terenie wsi funkcjonują dwie ochotnicze straże pożarne Juszczyn-Centrum oraz Juszczyn-Polany dysponujące własnymi strażnicami.

Szlaki turystyczne[edytuj]

szlak turystyczny żółty Juszczyn przyst. kol – Juszczyn wieś – Jawor – Juszczyn Polany – Kucałowa Przełęcz

Zobacz też[edytuj]