Jutro (powieść)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Jutro
Tomorrow, When the War Began
Autor John Marsden
Typ utworu Przygodowa, Powieść dla młodzieży
Wydanie oryginalne
Miejsce wydania  Australia
Język angielski
Data wydania 1993
Wydawca Pan Macmillan
Pierwsze wydanie polskie
Data wydania polskiego 7 kwietnia 2011
Wydawca Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Przekład Anna Gralak

Jutro to pierwszy tom cyklu Jutro autorstwa Johna Marsdena – powieść dla młodzieży, opisująca inwazję obcego mocarstwa na Australię. Akcja powieści przedstawiona jest z perspektywy głównej bohaterki, nastolatki imieniem Ellie, która razem z przyjaciółmi toczy partyzancką walkę z wrogim oddziałem stacjonującym w jej rodzinnym mieście – Wirrawee.

Ekranizacja Jutra pt. Jutro: Kiedy zaczęła się wojna miała swoją premierę 2 września 2010 w Australii i Nowej Zelandii. Za scenariusz i reżyserię adaptacji odpowiada Stuart Beattie, a w roli Ellie Linton wystąpiła Caitlin Stasey[1]

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Ellie wybiera się na tygodniową wyprawę za miasto wraz z przyjaciółmi: Homerem, Lee, Kevinem, Corrie, Robyn i Fioną. Trafiają do ukrytego wśród dziczy leja nazywanego przez miejscowych „Piekłem” i obozują tam przez tydzień. Jednej z nocy widzą na niebie lecące bez świateł samoloty.

Gdy przyjaciele wracają do swojego rodzinnego miasta, Wirrawee, okazuje się, że wszyscy ludzie zniknęli, a ich zwierzęta zostały zabite. Obawiając się najgorszego, Ellie i przyjaciele rozdzielają się, by sprawdzić, co stało się w Wirrawee. Dowiadują się, że Australia (a przynajmniej Wirrawee) padła celem inwazji, a mieszkańcy miasta więzieni są przez wrogi oddział. Grupa Ellie zostaje wykryta – żeby uciec, wysadzają zbiornik z paliwem. Gdy docierają do umówionego punktu spotkania, okazuje się, że Robyn i Lee gdzieś zniknęli – Homer i Ellie udają się na poszukiwania dwójki.

Znajdują Robyn i dowiadują się, że Lee jest ranny i ukrywa się w Wirrawee, w samym centrum działań wroga. Ellie i Homer naradzają się z resztą i bohaterka decyduje, że powinni spróbować uratować Lee, używając buldożera. Po pościgu, w którym ginie kilku żołnierzy, przyjaciołom udaje się uwolnić Lee i wrócić do Piekła.

Podczas gdy ukrywają się w Piekle, Lee zostaje chłopakiem Ellie; Homer zakochuje się w Fionie; Kevin i Corrie są parą już od kilku miesięcy przed inwazją.

Przyjaciele decydują, że będą robić wypady do pobliskich farm, szukając jedzenia i innych potrzebnych produktów, a potem – powracać do swojej bazy w Piekle. W końcu zaczynają toczyć walkę partyzancką z napastnikami: Ellie, Fi, Lee i Homer kradną cysternę z benzyną i wysadzają ją pod mostem, niszcząc w ten sposób najłatwiejszą do pokonania drogę dostępu do Wirrawee. Gdy wraz z Kevinem szukają żywności, Corrie zostaje ranna – Kevin decyduje się poświęcić swoją wolność i odwieźć dziewczynę do szpitala. Tu książka się kończy – ciąg dalszy następuje w The Dead of the Night.

Opinie[edytuj | edytuj kod]

Horn Book Magazine napisał, że Jutro to „niesamowita przygoda, w której Marsden przygląda się złu i zdolnościom przeciwstawienia się mu przez wspólne działanie”[2]

Między 1993 a 1998 sprzedano ponad trzy miliony egzemplarzy książki[3]. W tym czasie Jutro przetłumaczono na pięć języków, a w australijskim rankingu najpopularniejszych książek powieść znalazła się na czwartym miejscu.

W 2000 roku rząd Szwecji uznał Jutro za książkę, która posiada największe szanse obudzenia w młodzieży pasji do czytania i sfinansował publikację szwedzkiego tłumaczenia powieści[4][5][6].

W 1996 Amerykańskie Stowarzyszenie Bibliotek (American Library Association) uznało Jutro za jedną z najlepszych powieści dla młodzieży opublikowanych w tym roku w Ameryce[7]. W 2000 roku ta sama organizacja wymieniła powieść wśród 100 najlepszych książek dla młodzieży wydanych w latach 1966-2000.[8]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Teen tale is the stuff of movies, Herald Sun 10 August 2010. Accessed 12 August 2010
  2. Maeve Visser Knoth. Tomorrow, When the War Began. „Horn Book Magazine”. 71 (4), s. 467, Jul/Aug95. ISSN 0018-5078.  Charlotte Decker. Reviews: Fiction. „Book Report”. 14 (2), s. 39, Sep/Oct95. ISSN 0731-4388. 
  3. George T. Dodds: The SF Site Featured Review: Tomorrow, When the War Began, The Dead of Night, A Killing Frost. 1998. [dostęp 27 maja 2010].
  4. John Marsden. W: Margaret Boe Birns: Guide to Literary Masters and their Works. Great Nek Publishing, 2007.
  5. Enough Rope with Andrew Denton – episode 47: John Marsden (6 2004). ABC, 21 czerwca 2004. [dostęp 28 maja 2010].
  6. John Marsden Books – Tomorrow When the War Began & more. The Bookshelf of Oz. [dostęp 28 maja 2010].
  7. ALA | 1996 Best Books for Young Adults
  8. AMERICAN LIBRARY ASSOCIATION'S 100 BEST BOOKS FOR TEENS