Jutro (seria)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Jutro
Tomorrow
Autor John Marsden
Typ utworu Przygodowa, Powieść dla młodzieży
Wydanie oryginalne
Miejsce wydania  Australia
Język angielski
Data wydania 1993-1999
Wydawca Pan Macmillan
Pierwsze wydanie polskie
Data wydania polskiego 2011-
Wydawca Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Przekład Anna Gralak

Seria Jutro (ang. Tomorrow) – cykl powieści dla młodzieży, autorstwa australijskiego pisarza, Johna Marsdena. Opisuje on inwazję i okupację Australii przez obce mocarstwo. Wydarzenia przedstawione są z perspektywy pierwszej osoby przez główną bohaterkę, Ellie Linton, która wraz z niewielką grupą nastoletnich przyjaciół toczy partyzancką wojnę z wrogiem w okolicach swojego rodzinnego miasta Wirrawee.

Książki wchodzące w skład cyklu wydawane były w latach 1993–1999 przez Pan Macmillan i od tego czasu wznawiane szesnaście razy. Kontynuacja, cykl The Ellie Chronicles (Kroniki Ellie) została wydana w latach 2003–2006. Kroniki Ellie traktują przede wszystkim o próbach powrotu do normalności dokonywanych przez bohaterkę i jej otoczenie po zakończeniu wojny, która na każdym z nich odcisnęła swoje piętno.

Tożsamość najeźdźców nie zostaje w obrębie cyklu określona – żadne z istniejących państw nie spełnia podanych w książce kryteriów[1]. Podobnie, wydarzenia wojenne rozgrywające się poza bezpośrednią perspektywą Ellie nie zostają opisane w cyklu; czytelnik nie wie, jak duża część kraju znajduje się pod okupacją ani jak radzi sobie z wrogiem australijskie wojsko. Możliwe, że było to intencją Marsdena, biorąc pod uwagę, że seria skupia się bardziej na postaciach, niż na samej wojnie i odwzorowuje fakt, iż Ellie i jej przyjaciele są odcięci od zewnętrznego świata.

Jutro to jeden z najpopularniejszych i najwyżej ocenianych cykli powieściowych dla młodego czytelnika w historii literatury australijskiej[2]. W samej Australii sprzedano między 2 a 3 milionami kopii, a powieści przetłumaczono m.in. na japoński, niemiecki, szwedzki, francuski, portugalski i polski.

Części[edytuj | edytuj kod]

  • Jutro: Kiedy zaczęła się wojna (Tomorrow, When the War Began) – 1993, wyd. polskie kwiecień 2011
  • Jutro 2: W pułapce nocy (The Dead of the Night) – 1994, wyd. polskie czerwiec 2011
  • Jutro 3: W objęciach chłodu (The Third Day, the Frost) – 1995, wyd. polskie wrzesień 2011
  • Jutro 4: Przyjaciele mroku (Darkness, Be My Friend) – 1996, wyd. polskie listopad 2011
  • Jutro 5: Gorączka (Burning for Revenge) – 1997, wyd. polskie marzec 2012
  • Jutro 6: Cienie (The Night is for Hunting) – 1998, wyd. polskie maj 2012
  • Jutro 7: Po drugiej stronie świtu (The Other Side of Dawn) – 1999, wyd. polskie październik 2012

Odbiór[edytuj | edytuj kod]

W momencie publikacji, seria spotkała się z niezwykle pozytywnym przyjęciem. Horn Book Magazine napisał, że „Opowieść Marsdena porusza, ponieważ sprawia on, że wszystko to wydaje się prawdziwe… Rozważania o naturze strachu, odwagi i przemocy dodają głębi trzymającej w napięciu akcji”[3] Georges T. Doods z Sci-fi Site opisał cykl jako „Podniesienie literatury przygodowej do rangi, którą osiąga ona tylko raz czy dwa na pokolenie”[4].

Poza Jutro: Kiedy zaczęła się wojna oraz The Night is for Hunting, każda część cyklu została wymieniona przez Children’s Book Council of Australia jako tytuł warty uwagi także starszych czytelników[5].

W 1996 American Library Association uznało Jutro za jeden z najlepszych tytułów dla młodzieży opublikowanych tego roku w Ameryce[6]. W 2000 roku ta sama organizacja wymieniła książkę jako jedną ze stu najlepszych książek dla nastoletnich czytelników opublikowanych między rokiem 1966 i 2000[7].

W 1999 roku trzecia część cyklu wygrała Buxtehude Bull, prestiżową niemiecką nagrodę dla literatury młodzieżowej[8].

W 2000 roku rząd szwedzki zapłacił za przekazanie egzemplarza pierwszej części cyklu każdemu nastolatkowi w kraju – wcześniej w ankiecie właśnie ta powieść została wskazana przez młodych czytelników jako pozycja, którą ich rówieśnicy najchętniej przeczytają.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]