Kępa Tarchomińska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Herb Warszawy Kępa Tarchomińska
Część miasta Warszawy
Ilustracja
Państwo  Polska
Województwo  mazowieckie
Miasto Warszawa
W granicach Warszawy 1976
SIMC 0919476
Położenie na mapie Warszawy
Mapa lokalizacyjna Warszawy
Kępa Tarchomińska
Kępa Tarchomińska
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Kępa Tarchomińska
Kępa Tarchomińska
Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa lokalizacyjna województwa mazowieckiego
Kępa Tarchomińska
Kępa Tarchomińska
Ziemia52°20′55″N 20°55′30″E/52,348611 20,925000
Portal Portal Polska

Kępa Tarchomińska – niewielkie osiedle w północno-wschodniej części Warszawy, w dzielnicy Białołęka.

Osiedle leży głównie wzdłuż ulicy o tej samej nazwie, która przebiega wzdłuż Wisły. Składa się z niewielu zabudowań zlokalizowanych wzdłuż wałów wiślanych. Miejski System Informacji nie uwzględnia jednak istnienia tego osiedla i jego teren w całości leży w osiedlu Nowodwory. Podział na osiedla (i rady osiedli) według Urzędu Dzielnicy Białołęka także nie uwzględnia istnienia tego osiedla i wlicza jego teren do Nowodworów.

Na obszarze Kępy Tarchomińskiej znajdują się m.in. ulice:

  • Gladioli
  • Gerberowa
  • Przyrzecze

Na uwagę zasługuje drewniany dom przy numerze 14 usytuowany na wzniesieniu.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Jeszcze w pierwszej połowie XX w. Kępa Tarchomińska była niewielką podwarszawską wsią leżącą przy brzegu Wisły, wchodziła w skład gminy Jabłonna[1]. W 1976 r. została włączona do granic Warszawy wraz z innymi sąsiadującymi wsiami.

Na Kępie Tarchomińskiej znajdują się ruiny cmentarza kolonistów niemieckich, którzy osiedlali się w tych rejonach w XIX wieku[2].

Planowanie i zagospodarowanie przestrzenne[edytuj | edytuj kod]

Aktualnie na obszarze Kępy Tarchomińskiej nie obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (istnieje Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego m.st. Warszawy, wyznaczające sposób zagospodarowania, ale nie jest ono prawem miejscowym). Przystąpienie do sporządzania planu miejscowego Kępy Tarchomińskiej Prezydent m. st. Warszawy ogłosił 25 maja 2011[3].

Większość działek mimo, że formalnie od początku 2010 roku jest przeznaczona pod zabudowę to w rejestrze gruntów pozostają jako grunty rolne, orne lub pastwiska[potrzebny przypis].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 27 czerwca 1939 r. o rozciągnięciu przepisów policyjno-budowlanych dla gmin miejskich na niektóre osiedla gmin wiejskich na obszarze województwa warszawskiego, Dz.U. z 1939 r. nr 62, poz. 408.
  2. Rys historyczny cmentarzy ewangelickich na Białołęce (w:) Protokół z posiedzenia Komisji Dialogu Społecznego ds. Ochrony Dziedzictwa Kulturowego przy Biurze Stołecznego Konserwatora Zabytków Urzędu m.st. Warszawy w dniu 22 września 2009 roku. W: Urząd m.st. Warszawy [on-line]. ngo.um.warszawa.pl. [dostęp 2016-03-02].
  3. Ogłoszenie o przystąpieniu do sporządzania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Kępy Tarchomińskiej