Kępiny Małe

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kępiny Małe
Państwo  Polska
Województwo pomorskie
Powiat nowodworski
Gmina Nowy Dwór Gdański
Liczba ludności (2006) 231
Strefa numeracyjna (+48) 55
Tablice rejestracyjne GND
SIMC 0153117
Położenie na mapie gminy Nowy Dwór Gdański
Mapa lokalizacyjna gminy Nowy Dwór Gdański
Kępiny Małe
Kępiny Małe
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Kępiny Małe
Kępiny Małe
Położenie na mapie województwa pomorskiego
Mapa lokalizacyjna województwa pomorskiego
Kępiny Małe
Kępiny Małe
Położenie na mapie powiatu nowodworskiego
Mapa lokalizacyjna powiatu nowodworskiego
Kępiny Małe
Kępiny Małe
Ziemia54°13′42″N 19°16′28″E/54,228333 19,274444

Kępiny Małe (kaszb. Môłé Kãmpinë) – wieś w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie nowodworskim, w gminie Nowy Dwór Gdański na obszarze Żuław Wiślanych. Wieś jest siedzibą sołectwa Kępiny Małe W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa elbląskiego.

Sołectwo Kępiny[edytuj | edytuj kod]

Sołectwo Kępiny Małe położone jest na wschodnim skraju naszej gminy. W skład sołectwa wchodzą Kępiny Małe. Miejscowość liczy 235 mieszkańców. Z czego 55 osób jest niepełnoletnich, a 26 osób jest w wieku poprodukcyjnym. Pozostałą część 154 osób stanowi ludność w wieku produkcyjnym. Struktura płciowa wsi jest mniej więcej równa na 125 kobiet przypada 110 mężczyzn.
Wschodnia granica sołectwa jest też granicą wojewódzką. Granicą między województwem pomorskim a warmińsko-mazurskim jest rzeka Nogat, która jest prawą odnogą Wisły wpadającą do Zalewu Wiślanego.

Atrakcje turystyczne[edytuj | edytuj kod]

Atrakcją turystyczną jest przeprawa promowa na rzece. Prom linowy łączy Wyspę Nowakowską ze stałym lądem. Obecność dużej i czystej rzeki sprzyja uprawianiu sportów wodnych oraz wędkowaniu. Latem często widać płynące wzdłuż Nogatu łodzie motorowe, żaglówki, skutery wodne czy spływy kajakowe. Niekiedy uczestnicy tych wodnych wędrówek zatrzymują się w granicach sołectwa by odpocząć i zostają na noc, gdyż u stóp wału przy Nogacie znajduje się wiele miejsc na rozpalenie ognisk i miłego spędzenia czasu.

  • W sezonie letnim również lądowy ruch turystyczny na tym terenie jest dość wysoki ze względu na to że wszędzie jest blisko. 20 km dzieli wieś od morza, 5 km to odległość do jednej z największych za Żuławach stacji pomp na Osłonce i Zalewu Wiślanego, 15 km - odległość do Elbląga i na Wysoczyznę Elbląską.
  • Wartym zauważenia elementem w Kępinach Małych jest pomenonicki cmentarz, który ze względu na dość słaby dojazd jest coraz rzadziej odwiedzany. W Kępinach znajduje się również jeden z największych na Żuławach Jesionów.
  • W Kępinach Małych znajduje się dom agroturystyczny „Żabi Skok”
  • We wsi znajduje się również siedziba Koła Łowieckiego „Żuławy” wraz z strzelnicą, a tuż za strzelnica na granicy z miejscowością Wężowiec został posadzony nowy las.

Trasy rowerowe[edytuj | edytuj kod]

Przez Kępiny Małe wiodą liczne trasy rowerowe. Przykładem może tu być jedna z tras 54 Centralnego Międzynarodowego Złotu Kolarzy PTTK „Ziemia Elbląska 2005”, której trasa wiodła wzdłuż szlaku rowerowego R64 (Kamienica Elbląska - Rubno - Nowakowo - Kępiny - Marzęcino - Tujsk - Sztutowo - Stutthof - Stegna - Nowy Dwór Gdański - Marzęcino - Kępiny - Nowakowo - Kamienica Elbląska. Sołectwo odwiedza duża ilość wycieczek zagranicznych, przeważnie niemieckich, w tym również menonici zamieszkujący ten teren.

Okres przedwojenny[edytuj | edytuj kod]

Wieś Kępiny Małe przed zakończeniem II wojny światowej była wsią niemiecką. A teren wsi podobnie jak teraz był również granicą, lecz nie województw a Wolnego Miasta Gdańska i Prus. W czasie gdy tereny Kępin Małych był wsią niemiecką nosił nazwę Zeyerniederkampen.

Depresja[edytuj | edytuj kod]

Sołectwo Kępiny Małe w niektórych rejonach swego obszaru znajduje się pod poziomem morza, co ze względu na bliskość dużych zbiorników wodnych w czasie opadów deszczu powoduje, że duże obszary pól znajdują się pod wodą. Dzieje się to najczęściej na jesień, kiedy rolnicy zabiorą swoje płody z pól, choć niekiedy muszą te płody „kraść”. Rolnicy sołectwa Kępiny Małe posiadają bardzo żyzne gleby – mady, a wzdłuż rzeki Nogat występują piaszczyste bielice i gleby torfowe.

Handel[edytuj | edytuj kod]

We wsi Kępiny Małe znajduje się jeden z dziewięciu w powiecie punktów sprzedaży środków ochrony roślin, gdzie rolnicy mogą dokonywać zakupów niezbędnych środków.

Sport[edytuj | edytuj kod]

Miejscowość Kępiny Małe posiada swoją drużynę piłkarska, która gra amatorsko w różnego rodzaju turniejach. W 2007 zdobyła pierwsze miejsce na Grand Prix Żuław
Inne miejscowości o nazwie Kępiny: Kępiny, Kępiny Wielkie