Kładka Ojca Bernatka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Kładka im. Ojca Bernatka
Bernatek footbridge (view from E), Krakow, Poland.jpg
Kładka Ojca Bernatka. W głębi most Piłsudskiego.
Mapa
Kładka im. Ojca Bernatka
Kładka Ojca Bernatka pod numerem 8
Długość całkowita 145 m
Państwo  Polska
Miejscowość Kraków
Podstawowe dane
Przeszkoda rzeka Wisła
Liczba przęseł 1
Zbudowano 2009-2010
Projektant Autorska Pracownia Projektowo-Plastyczna prof. Andrzeja Gettera
Położenie na mapie Krakowa
Mapa lokalizacyjna Krakowa
Kładka im. Ojca Bernatka
Kładka im. Ojca Bernatka
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa lokalizacyjna województwa małopolskiego
Kładka im. Ojca Bernatka
Kładka im. Ojca Bernatka
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Kładka im. Ojca Bernatka
Kładka im. Ojca Bernatka
Ziemia50°02′47,38″N 19°56′51,34″E/50,046494 19,947594

Kładka Ojca Bernatkakładka pieszo-rowerowa na Wiśle w Krakowie łącząca Kazimierz z Podgórzem, zbudowana w miejscu dawnego mostu Podgórskiego. Decyzją rady miasta została nazwana imieniem o. Laetusa Bernatka, zakonnika, który na przełomie XIX i XX w. doprowadził do wybudowania budynków szpitala Bonifratrów w Krakowie.

Kładka, zbudowana według projektu Autorskiej Pracowni Projektowo-Plastycznej prof. Andrzeja Gettera, ma formę stalowego łuku rozpiętego pomiędzy istniejącymi przyczółkami mostu Podgórskiego, do którego podwieszone są dwa pomosty (jeden dla pieszych, drugi dla rowerzystów). Stalowy łuk ma długość 145 metrów, natomiast pomosty ok. 130 m. Całość konstrukcji waży ponad 700 ton, a koszt jej budowy to ponad 38 mln zł, z czego 15 mln zł pochodziło ze środków unijnych[1][2].

Powstanie kładki przyczyniło się do ożywienia kulturalnego, towarzyskiego i turystycznego prowadzących do niej ulic po obu stronach rzeki, a także przyległej części bulwarów wiślanych[potrzebny przypis]. Przywrócone zostało znaczenie dawnego traktu między placem Wolnica a Rynkiem Podgórskim wiodącego ulicami Mostową i K. Brodzińskiego.

Budowa kładki[edytuj | edytuj kod]

Kładka początkowo budowana była na brzegu Wisły na Bulwarze Kurlandzkim (wzdłuż rzeki), dopiero po przygotowaniu całej konstrukcji na brzegu 19 czerwca 2010 została przerzucona za pomocą barek i dźwigów na drugi brzeg[3]. Kładka została oddana do użytku 30 września 2010 roku[4].

Nagrody[edytuj | edytuj kod]

 • 2011 – pierwsze miejsce w kategorii "kładki dla pieszych" w Konkursie Mostowym im. Maksymiliana Wolfa przeprowadzonym przez magazyn "Mosty"[5]. Szczególnie doceniono ciekawą formę architektoniczną kładki, stanowiącą istotny element krajobrazu krakowskich zabytkowych bulwarów.
 • 2011 – pierwsze miejsce w kategorii "oświetlenie wybranej przestrzeni i obiektu" w konkursie "Na najlepiej oświetloną gminę i miasto 2010 roku" przeprowadzonym przez Polski Związek Przemysłu Oświetleniowego[6]. Szczególnie doceniono stałą iluminację kładki z wykorzystaniem dynamicznego systemu oświetlenia LED.

Kontrowersje[edytuj | edytuj kod]

 • Część mieszkańców Krakowa krytykuje nie tylko jej wygląd, ale użyteczność. Kładka budowana jest w sąsiedztwie dwóch innych mostów, które już posiadają ciągi piesze o wystarczającej szerokości. Natomiast wydane na ten cel pieniądze można by przeznaczyć na remont ulic w mieście[7].
 • Pojawiły się też obawy, iż kładka przyczyni się do procesu gentryfikacji Podgórza i jest użyteczna przede wszystkim dla turystów, a nie dla mieszkańców[8].
 • Nadanie imienia kładce odbyło się przy sprzeciwie ze strony wielu mieszkańców miasta jak i ze strony radnych dzielnicy XIII, którzy proponowali nazwanie jej kładką Podgórską lub kładką Karola (ze względu na stojący niegdyś w tej okolicy most Karola)[9].
 • Kontrowersyjne jest również to, że realizowany projekt radykalnie odbiega od tego, który został wyłoniony w konkursie architektonicznym. To precedens, że konkurs wygrywa projekt, którego nie można zbudować i ulega on tak drastycznemu przekształceniu. Analiza porównawcza: [1]

Ciekawostka[edytuj | edytuj kod]

Kładka staje się miejscem zakochanych. Na barierze mostu zapięto już setki kłódek z wypisanymi, a nawet wygrawerowanymi na nich imionami, inicjałami, wyrazami miłości, datami. Zakochane pary wieszają kłódkę na moście, zatrzaskują ją, po czym wrzucają kluczyk do Wisły na znak, że ich uczucie pozostanie nierozerwalne do końca życia.

Kładka stała się więc mostem Miłości jakich jest wiele w Europie: Florencja ma swój most Ponte Vecchio nad rzeką Arno, Rzym ma most Mulwijski, Paryż ma Pont des Arts a w Polsce: Wrocław ma swój most Tumski, Bydgoszcz ma kładkę przy Operze Nova, Warszawa ma most Poniatowskiego. Są takie mosty w Wilnie, Kijowie, Wenecji, Brukseli, Moskwie, Frankfurcie nad Menem.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Kładka Bernatka połączy dwa brzegi Wisły w Krakowie (pol.). zyciewarszawy.pl. [dostęp 2010-06-16].
 2. Kraków: Kładka Bernatka oficjalnie otwarta (pol.). krakow.naszemiasto.pl, 2010-09-30. [dostęp 2010-09-30].
 3. Magiczny Kraków - Budowa kładki przez Wisłę na finiszu (pol.). www.krakow.pl, 2011-02-05. [dostęp 2012-02-12].
 4. mz: Bonifratrzy na rowerach i piesi na kładce Bernatka (pol.). gazeta.pl, 2010-09-30. [dostęp 2010-10-04].
 5. Laur dla krakowskiej kładki - Magiczny Kraków, www.krakow.pl [dostęp 2017-11-24] (pol.).
 6. Kraków: kolejna nagroda dla kładki Bernatka - Gazetakrakowska.pl, www.gazetakrakowska.pl [dostęp 2017-11-24] (pol.).
 7. Jacek Baluch: Listy. Kładka przez Wisłę, czyli Most z Grubej Rury (pol.). gazeta.pl, 2010-08-11. [dostęp 2010-08-09].
 8. Federacja Anarchistyczna Kraków: Listy. Kładka przyspieszy proces umierania Podgórza (pol.). gazeta.pl, 2010-09-30. [dostęp 2010-09-30].
 9. Nie Podgórska, nie Kazimierska. Będzie kładka Bernatka (pol.). gazeta.pl, 2010-05-26. [dostęp 2010-08-09].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]