Przejdź do zawartości

Kłobuczka pospolita

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kłobuczka pospolita
Ilustracja
Systematyka[1][2]
Domena

eukarionty

Królestwo

rośliny

Podkrólestwo

rośliny zielone

Nadgromada

rośliny telomowe

Gromada

rośliny naczyniowe

Podgromada

rośliny nasienne

Nadklasa

okrytonasienne

Klasa

Magnoliopsida

Nadrząd

astropodobne

Rząd

selerowce

Rodzina

selerowate

Rodzaj

kłobuczka

Gatunek

kłobuczka pospolita

Nazwa systematyczna
Torilis japonica (Houtt.) D.C.
Prodr. 4: 219 (1830)[3]
Synonimy
  • Anthriscus vulgaris Bernh.
  • Caucalis japonica Houtt.
  • Torilis anthriscus (L.) C. C. Gmel. Huds.[3]

Kłobuczka pospolita (Torilis japonica (Houtt.) DC.) – gatunek rośliny jednorocznej z rodziny selerowatych.

Rozmieszczenie geograficzne

[edytuj | edytuj kod]

Występuje niemal w całej Europie od Portugalii po Ural z wyjątkiem dalekiej północy i części wysp na Morzu Śródziemnym, w Azji rośnie w Kaukazie, Azji Mniejszej, Iranie i dalej na wschód poprzez Afganistan, Pakistan i Himalaje po wschodnie Chiny, Mjanmę, Wietnam, Półwysep Koreański, Japonię po Kraj Nadmorski. Występowanie w Afryce (w Maroku) jest kwestionowane. Jako gatunek introdukowany występuje też w Europie Północnej (Finlandia), w Ameryce Północnej (Kanada, Stany Zjednoczone, Haiti) oraz w południowo-wschodniej Azji (Jawa i Sumatra)[3].

W Polsce występuje pospolicie na całym niżu i w niższych partiach gór[4]. W górach sięga po regiel dolny[5].

Morfologia

[edytuj | edytuj kod]
Kwiaty
Owoc
Pokrój i silnie wydłużony szczytowy odcinek liścia
Pokrój
Roślina zielna z wrzecionowatym, słabo rozgałęziającym się korzeniem i wzniesioną łodygą osiągającą wysokość 30–130 cm, rozgałęzioną, szorstko owłosioną i kreskowaną[5].
Liście
Ogonkowe, z pochwami liściowymi wąskimi i słabo obłonionymi. Blaszki w zarysie jajowate, 2 i 3-krotnie pierzaste (górne słabo podzielone, najwyższe zwykle tylko trójdzielne). Odcinki ostatniego rzędu wydłużone lub jajowate, wcinano ząbkowane, tępawe, tylko odcinek szczytowy liścia silnie wydłużony i ostry[5].
Kwiaty
Zebrane w baldaszkach, a te w liczbie 5–12 w w baldachach złożonych, o ostrych szypułach. Baldach wspiera 4–6 listków pokryw, które są szydłowate, przylegle owłosione i błoniasto obrzeżone. U nasady baldaszków znajduje się wiele pokrywek, także szydłowatych i szczeciniasto owłosionych. Płatki koron są białe lub zaróżowione, od zewnątrz nieco zielonkawe. Brzeżne osiągają do 1 mm długości, wewnętrzne są nieco mniejsze. Mają kształt szeroko, odwrotnie jajowaty, na szczycie są wycięte, z łatką w wycięciu. U nasady dwóch szyjek słupka znajduje się krążek miodnikowy[5].
Owoce
Rozłupnie jajowate, osiągające do 3 mm długości i charakterystycznie pokryte szorstkimi kolcami[5].
Gatunki podobne
Roślina bywa mylona z rosnącym w podobnych siedliskach świerząbkiem gajowym Chaerophyllum temulum, od którego różnią ją silnie wydłużone i zaostrzone szczytowe odcinki liści, owłosiona łodyga i kolczaste owoce[5].

Biologia i ekologia

[edytuj | edytuj kod]

Roślina jednoroczna i dwuletnia; kwitnie od czerwca do sierpnia[5]. Rośnie w widnych lasach i zaroślach, w ogrodach i na przydrożach[5]. W klasyfikacji zbiorowisk roślinnych gatunek charakterystyczny dla Ass. Torilidetum japonicae[6].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Michael A. Ruggiero i inni, A Higher Level Classification of All Living Organisms, „PLOS One”, 10 (4), 2015, art. nr e0119248, DOI10.1371/journal.pone.0119248, PMID25923521, PMCIDPMC4418965 [dostęp 2020-02-20] (ang.).
  2. Peter F. Stevens, Angiosperm Phylogeny Website, Missouri Botanical Garden, 2001– [dostęp 2010-05-01] (ang.).
  3. a b c Torilis japonica (Houtt.) DC., [w:] Plants of the World Online [online], Royal Botanic Gardens, Kew [dostęp 2024-07-01].
  4. Atlas rozmieszczenia roślin naczyniowych w Polsce, Adam Zając, Maria Zając (red.), Kraków: Pracownia Chorologii Komputerowej Instytutu Botaniki Uniwersytetu Jagiellońskiego, 2001, s. 555, ISBN 83-915161-1-3, OCLC 831024957.
  5. a b c d e f g h Marian Koczwara, Flora polska. Rośliny naczyniowe Polski i ziem ościennych. T. IX. Dwuliścienne wolnopłatkowe-dwuokwiatowe. Cz. VII, Kraków 1960, s. 36-37.
  6. Władysław Matuszkiewicz: Przewodnik do oznaczania zbiorowisk roślinnych Polski. Warszawa: Wyd. Naukowe PWN, 2006. ISBN 83-01-14439-4.