Kłobuczyno

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Kłobuczyno
Państwo  Polska
Województwo pomorskie
Powiat kościerski
Gmina Kościerzyna
Sołectwo Kłobuczyno
Wysokość 224 m m n.p.m.
Liczba ludności (2009) 830
Strefa numeracyjna (+48) 58
Kod pocztowy 83-315
Tablice rejestracyjne GKS
SIMC 0164397
Położenie na mapie gminy Kościerzyna
Mapa lokalizacyjna gminy Kościerzyna
Kłobuczyno
Kłobuczyno
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Kłobuczyno
Kłobuczyno
Ziemia 54°11′08″N 18°06′00″E/54,185556 18,100000

Kłobuczyno (dodatkowa nazwa w j. kaszub. Kłobùczëno; niem. Klobschin[1]) – wieś kaszubska w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie kościerskim, w gminie Kościerzyna, przy drodze krajowej nr 20 Stargard Szczeciński - Szczecinek - Gdynia, u podnóży Wzgórz Szymbarskich. Jest to najdalej wysunięty zakątek gminy Kościerzyna. Jest czwartym sołectwem pod względem liczby mieszkańców w tej gminie oraz najwyżej położoną wsią Powiatu Kościerskiego (252 m n.p.m.). Kłobuczyno to jedna z najstarszych miejscowości w rejonie kościerskim. Zaludniona już była w czasie prehistorycznym o czym świadczą odnalezione tutaj zabytki archeologiczne należące do tzw. kultury wschodniopomorskiej. Pierwsze bezpośrednie informacje źródłowe o tej miejscowości zawarte w dokumencie Sambora I wystawione w Słupsku w 1184 roku. Bardzo aktywnie działa na terenie sołectwa jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej, której początki datowane są na przełom XVII i XIX wieku.

W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa gdańskiego.

Inne miejscowości z prefiksem Kłobuc: Kłobuczyn, Kłobuck

Położenie miejscowości[edytuj | edytuj kod]

Kłobuczyno to wieś rozległa, licząca 830 mieszkańców. Położona jest na terenie Pojezierza Kaszubskiego u podnóży Wzgórz Szymbarskich i ich najwyższym wzniesieniem Wieżycą (328 m n.p.m.). Jest to najdalej na północ wysunięty zakątek gminy Kościerzyna. Kłobuczyno jest jednym z 35 sołectw gminy, zajmuje obszar o powierzchni 1,395 ha, a w jego skład wchodzi jedynie miejscowość Kłobuczyno. Kłobuczyno jest piątym sołectwem pod względem liczby ludności w gminie Kościerzyna. Ponad połowę powierzchni sołectwa stanowią użytki rolne a ponad 1/3 stanowią lasy. Jest to najwyżej położona miejscowość w gminie o wysokości ponad 252 m n.p.m.. Znajduje się tu szkoła podstawowa oraz liczący się na rynku pracy zakład, który wybudowano w 1965 roku na bazie byłej Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej. Jest to firma przerobu betonu i materiałów budowlanych. Zakład jest źródłem dochodu dla okolicznych mieszkańców nieprzerwanie od jego powstania i pomimo różnych transformacji w chwili obecnej jest firmą prywatną w dobrej kondycji finansowej. Krajobraz sołectwa tworzy pagórkowate połacie obszarami leśnymi. Sołectwo Kłobuczyno jest wsią rolniczą. Rolnicy gospodarują głównie na słabych gruntach kl. V i VI. Struktura wiekowa odznacza się przewagą ludności w wieku produkcyjnym. W związku z przemianami gospodarczymi kraju i trudna sytuacją na lokalnym rynku pracy od kilku lat obserwuję się powolny ale systematyczny wzrost poziomu wykształcenia. Gospodarstwa domowe nierolnicze stanowią wysoki procent mieszkańców sołectwa. Gospodarstwa domowe użytkujące gospodarstwo rolne coraz częściej posiadają inne źródło utrzymania. Kłobuczyno to miejscowość, w której dominują gospodarstwa rolne, przedsiębiorczość oraz usługi i rzemiosło. Na terenie wsi znajdują się 64 gospodarstwa rolne, o słabych glebach, zaliczanych do kompleksów żytnich słabych i bardzo słabych. Utrudnieniem dla produkcji rolnej oprócz słabej bonitacji gleb, jest mała powierzchnia gospodarstw, znaczne zróżnicowanie terenu .Jak wynika z powyższej analizy zarówno warunki glebowe jak i rozdrobnienie gospodarstw nie predysponują wsi Kłobuczyno do zaistnienia jako wieś typowo rolnicza, jaką była jeszcze w latach 90. Taka sytuacja ma niewątpliwie wpływ na strukturę zatrudnienia mieszkańców wsi, jak i na źródła pozyskiwania głównych dochodów w rodzinie. Zmiany gospodarcze w Polsce oraz przystąpienie do Unii Europejskiej wymuszają naturalną zmianę struktury zatrudnienia w rolnictwie. Sytuacja ta również nie ominęła wsi Kłobuczyno, gdzie coraz więcej osób odchodzi od pracy w rolnictwie na rzecz innych działów gospodarki. Mimo to wieś pozostanie miejscem zamieszkania i wypoczynku dla wielu z nich. W ostatnich latach wieś rozwija się dynamicznie, powstało 20 podmiotów gospodarczych – usługi transportowe, usługi handlowe, zakłady rzemiosła, usługi budowlane itp., które zasadniczo wpłynęły na zmianę charakteru wsi.

Historia miejscowości[edytuj | edytuj kod]

Pierwsze wzmianki o miejscowości pochodzą z XIII wieku Kłobuczyno jest jedną z najstarszych miejscowości w rejonie kościerskim. Zaludnione już było w czasach prehistorycznych, o czym świadczą odnalezione tutaj zabytki archeologiczne, należące do tzw. kultury wschodniopomorskiej. Pierwsza bezpośrednia informacja źródłowa o tej osadzie zawarta jest w dokumencie księcia pomorskiego Sambora I, wystawionym w Słupsku w 1184 roku.

Kultura[edytuj | edytuj kod]

W Kłobuczynie nie ma Domu Kultury, jego zadania w sferze upowszechniania, w chwili obecnej, stara się spełniać bardzo aktywnie Jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej, której początki datowane są na przełom XIX i XX. Życie kulturalne Kłobuczyna koncentruje się właśnie wokół jednostki a jej członkowie bardzo aktywnie włączają się w realizację wszelkich inicjatyw mających na celu rozwój sołectwa. Podstawowe zadania realizowane to:

  • rozbudzanie i zaspokajanie potrzeb oraz zainteresowań kulturalnych;
  • gromadzenie, tworzenie, ochrona i udostępnianie dóbr kultury;
  • kształtowanie wzorów aktywnego uczestnictwa w kulturze;
  • współpraca z innymi instytucjami kultury i placówkami oświatowymi.

Wymienione zadania OSP realizują przede wszystkim poprzez organizowanie:

  • imprez artystycznych i rozrywkowych;
  • zespołowego uczestnictwa w kulturze;
  • różnorodnych form aktywności i edukacji kulturalnej;
  • imprez kulturalnych, turystycznych, i promocyjnych (rocznice, akademie, imprezy okolicznościowe)
  • zajęć i spotkań dla dzieci, młodzieży i osób dorosłych

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

  1. Dr F. Lorentz "Polskie i kaszubskie nazwy miejscowości na Pomorzu Kaszubskiem" (ISBN 83-60437-22-X) (ISBN 978-83-60437-22-3)

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]