Kłodnica

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ten artykuł dotyczy rzeki. Zobacz też: inne znaczenia tego słowa.
Kłodnica
Ilustracja
Kłodnica w centrum Gliwic
Kontynent Europa
Państwo  Polska
Rzeka
Długość 75 km
Powierzchnia zlewni 1125,8 km²
Źródło
Miejsce Katowice – Południowe dzielnice
Wysokość 305 m n.p.m.
Ujście
Recypient Odra
Miejsce Kędzierzyn-Koźle
Wysokość ok. 165 m n.p.m.
Mapa
Dorzecze Kłodnicy
Dorzecze Kłodnicy
Kłodnica w centrum Gliwic.

Kłodnica (niem. Klodnitz) − rzeka w południowej Polsce, prawostronny dopływ rzeki Odry.

Informacje ogólne[edytuj]

Długość 75 km[1][2] (według RZGW Gliwice 84 km[3]), powierzchnia dorzecza 1125,8 km², średni spadek od źródeł do ujścia wynosi 1,81 promila. Kłodnica ma charakter rzeki podgórskiej o dużej różnicy spadku i znacznej zmienności przepływu. Źródła rzeki znajdują się w południowych dzielnicach Katowic w zespole przyrodniczo-krajobrazowym Źródła Kłodnicy[4]. Płynie przez województwo śląskie i województwo opolskie. Przepływa przez Górnośląski Okręg Przemysłowy (Katowice, Ruda Śląska, Zabrze, Gliwice) i Kotlinę Raciborską i uchodzi do Odry w Kędzierzynie-Koźlu w dzielnicy Koźle.

Dno doliny Kłodnicy jest płaskie i podmokłe. Z powodu dużych zanieczyszczeń w górnym biegu Kłodnicy woda jest ciemna, zamulona i zanieczyszczona. W dolnym biegu rzeka nieco się oczyszcza.

Wzdłuż Kłodnicy od Gliwic biegnie Kanał Gliwicki, dla którego rzeka Kłodnica jest podstawowym źródłem zasilania. Na jej drodze znajduje się zbiornik Dzierżno Duże zwane również Jeziorem Rzeczyckim, które jest zasilane wodami Kłodnicy i jednocześnie poprawia jakość wody w rzece.

Bieg[edytuj]

Bieg rzeki Kłodnicy można podzielić na trzy odcinki:

Dopływy[edytuj]

Do najważniejszych dopływów Kłodnicy należą:

Ciekawostki[edytuj]

Kłodnica w Panewnikach
  • Około dwóch kilometrów poniżej śluzy Nowa Wieś na Kanale Gliwickim, znajduje się tak zwany "syfon Kłodnicy". Jest to "bezkolizyjne skrzyżowanie" Kanału Gliwickiego i rzeki Kłodnicy, która przepływa pod kanałem. Jest to jedno z dwóch takich "skrzyżowań" cieków wodnych w Polsce. Drugie to syfon strugi Flis pod Kanałem Bydgoskim w Bydgoszczy.
Kłodnica w Zabrzu.

Przypisy

  1. Międzynarodowa Komisja Ochrony Odry przed Zanieczyszczeniem
  2. Sieć hydrograficzna
  3. RZGW GLIWICE – Rzeka Kłodnica
  4. Andrzej Złoty: Ligota, Murcki... i inne szkice historyczne. Katowice: Bractwo Gospodarcze Związku Górnośląskiego, 2008. ISBN 978-83-7593-014-6.

Zobacz też[edytuj]