Kłomnice

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Artykuł 50°55′18″N 19°21′24″E
- błąd 39 m
WD 50°55'N, 19°21'E, 50°52'N, 19°23'E
- błąd 2315 m
Odległość 767 m
Kłomnice
wieś
Ilustracja
Kościół św. Marcina
Państwo  Polska
Województwo  śląskie
Powiat częstochowski
Gmina Kłomnice
Liczba ludności (2008) 2802
Strefa numeracyjna 34
Kod pocztowy 42-270[1]
Tablice rejestracyjne SCZ
SIMC 0134278
Położenie na mapie gminy Kłomnice
Mapa lokalizacyjna gminy Kłomnice
Kłomnice
Kłomnice
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Kłomnice
Kłomnice
Położenie na mapie województwa śląskiego
Mapa lokalizacyjna województwa śląskiego
Kłomnice
Kłomnice
Położenie na mapie powiatu częstochowskiego
Mapa lokalizacyjna powiatu częstochowskiego
Kłomnice
Kłomnice
Ziemia50°55′18″N 19°21′24″E/50,921667 19,356667

Kłomnicewieś w Polsce położona w województwie śląskim, w powiecie częstochowskim, w gminie Kłomnice. Leży na północny wschód od Częstochowy, przy drodze krajowej nr 91 Częstochowa – Piotrków Trybunalski.

W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa częstochowskiego.

Miejscowość jest siedzibą gminy Kłomnice.

Części wsi[edytuj | edytuj kod]

Integralne części wsi Kłomnice[2][3]
SIMC Nazwa Rodzaj
1001527 Nalesie osada
0134284 Pustkowie Kłomnickie część wsi

Kultura[edytuj | edytuj kod]

W Kłomnicach znajduje się Gminny Ośrodek Kultury, z którym związany jest zespół folklorystyczny "Klepisko" (założony w 1980 r.) W 1994 r. powstał zespół taneczny "Kłomnickie Płomyczki". Oba zespoły zdobywały nagrody w wojewódzkich i ogólnopolskich konkursach[4].

Edukacja[edytuj | edytuj kod]

W Kłomnicach działa: przedszkole, szkoła podstawowa oraz gimnazjum.

Przemysł[edytuj | edytuj kod]

Przez wiele lat XX. wieku działał młyn zbożowy (obecnie nieczynny), świadczący usługi głównie dla okolicznych rolników. W Kłomnicach znajdował się również oddział Herbapolu. Obecnie działa odlewnia stopów aluminium[5] oraz tartak.

Ponadto w Kłomnicach działa Gminna Spółdzielnia "Samopomoc Chłopska" posiadająca na terenie gminy ponad dwadzieścia sklepów spożywczo-przemysłowych.

Komunikacja[edytuj | edytuj kod]

Kłomnice posiadają stację kolejową PKP z której są bezpośrednie połączenia do Częstochowy, Radomska, Piotrkowa Trybunalskiego, Koluszek oraz Łodzi. Miejscowość Kłomnice ma również połączenia PKS z Częstochową, Radomskiem, Gidlami, Kruszyną, Rudnikami i Mykanowem. Do Kłomnic dojeżdża również prywatny przewoźnik łączący Kłomnice z Częstochową.

Zabytki[edytuj | edytuj kod]

Na terenie Kłomnic znajdują się dwa obiekty wpisane do rejestru zabytków Wojewódzkiego Oddziału Służby Ochrony Zabytków w Katowicach:

 1. Zespół kościoła parafialnego pw. św. Marcina, do którego zaliczone są: kościół (murowany, 1789 r., przebudowany w 1918 r.), dzwonnica (murowana z XVIII w.) oraz ogrodzenie z bramą (murowane, XVIII wiek). Obiekt ten jest najstarszym zabytkiem w gminie Kłomnice. Pierwotny kościół wybudowany był z drewna, sięgał swymi początkami połowy XIV w. ufundowany został przez rodzinę miejscowych dziedziców Kłomnickich. W 1521 r. został przebudowany. Dotrwał do początków XVIII w., kiedy ze starości uległ ruinie. W miejsce drewnianego kościoła powstał murowany, wybudowany w 1728 r. kosztem Joanny z Brzostowskich Leszczyńskiej, wojewodziny Kaliskiej i właścicielki miejscowych dóbr, ale spłonął w 1764 r. Na jego miejscu zbudowano tymczasową kaplicę. Obecny kościół był zbudowany w latach 1779–1789 z fundacji właściciela wsi Andrzeja Załuskiego, jego żony Marii i siostry Hilarii de Riviere. Budowa kościoła trwała ok. 10 lat. W 1790 roku poświęcono go, a rok później w 1791 r. biskup Michał Kościeszka-Kosmowski, opat w Trzemeszynie, konsekrował świątynię pw. św. Marcina. W 1918 r. ówczesny proboszcz ks. Roman Kossowski dobudował nowemu kościołowi prostokątne prezbiterium i dwie boczne kaplice. W 1939 r. w czasie II wojny światowej kościół został zniszczony. Po wojnie, w 1946 roku, przystąpiono do jego naprawy.
 2. Cmentarz grzebalny – według rejestru zabytków cmentarz grzebalny został założony w XIX w. W tym samym wieku został ogrodzony murem ceglanym. Na murowanych słupach cmentarza umieszczone były charakterystyczne daszki z piaskowca, ufundowane prawdopodobnie przez barona Leopolda Kronenberga, bogatego przemysłowca pochodzenia żydowskiego, bankiera oraz udziałowca kolei Warszawsko-Wiedeńskiej. Śladem tej fundacji są umieszczone na żelaznej bramie cmentarza inicjały LK. Nad nimi widnieje korona symbolizująca tytuł baronowski. Możliwe jest również że cmentarz został założony wraz z budową istniejącego do dziś kościoła pw. św. Marcina w 1791 roku. Na cmentarzu grzebalnym w Kłomnicach można spotkać się z wieloma starymi zabytkowymi grobami i grobowcami, do takich należą m.in.:
  • Grobowiec księdza kanonika Józefa Gabriela Brzezińskiego, zmarłego w 1855 r. Umiejscowiony jest w najstarszej, zachodniej części cmentarza. Nagrobek wykonany jest z piaskowca, w chwili obecnej jest zaniedbany i porośnięty mchem.
  • Grób księdza Ignacego Strączyńskiego, zmarłego w 1901 r., proboszcza kłomnickiej parafii. Wykonany z piaskowca, ufundowany przez robotników z plantu kolejowego w 1909 r.
  • Grób familijny Chrzanowskich, pochodzący z końca XIX w. Pochowani w nim są właściciele zabytkowego majątku w Rzekach Wielkich.
   Grób familijny Chrzanowskich
  • Grób Policzkiewicza – zmarłego w 1900 r. Policzkiewicz był właścicielem niewielkiego majątku w Konarach.
  • Grobowiec rodziny Moraczewskich. Byli oni właścicielami dóbr w Garnku.
  • Grób Stanisława i Juliany Ziółkowskich – właścicieli majątku w Lipiczach.

Na cmentarzu znajduje się także wspólny grób zamordowanych przez hitlerowców działaczy Armii Krajowej: Kwiryna Ślaskiego i Juliana Świątka.

Urodzeni w Kłomnicach[edytuj | edytuj kod]


Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Oficjalny Spis Pocztowych Numerów Adresowych poprzez wyszukiwarkę. Poczta Polska S.A., styczeń 2013. [dostęp 2015-03-26].
 2. Rozporządzenie Ministra Administracji i Cyfryzacji z dnia 13 grudnia 2012 r. w sprawie wykazu urzędowych nazw miejscowości i ich części (Dz.U. z 2013 r. poz. 200)
 3. TERYT (Krajowy Rejestr Urzędowego Podziału Terytorialnego Kraju). Główny Urząd Statystyczny. [dostęp 18.11.2015].
 4. http://www.gokklomnice.pl/pl/37,zespoly
 5. Eko-Świat - profile, stopy i taśmy aluminiowe, www.eko-swiat.pl [dostęp 2017-11-24] (pol.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]