Kłopotek czarny

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kłopotek czarny
Spondylis buprestoides
Linnaeus, 1758
Kłopotek czarny
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ stawonogi
Gromada owady
Podgromada owady uskrzydlone
Rząd chrząszcze
Podrząd chrząszcze wielożerne
Rodzina kózkowate
Rodzaj Spondylis
Gatunek kłopotek czarny

Kłopotek czarny (Spondylis buprestoides) - chrząszcz z rodziny kózkowatych. Kształt ciała wyraźnie odróżnia S. buprestoides od innych przedstawicieli Cerambycidae.

Opis
Barwa smolistoczarna, ze słabym metalicznym połyskiem. Ciało walcowate, szeroka głowa z dużymi, nerkowatymi oczami i silnie rozwiniętymi żuwaczkami. Czułki krótkie, paciorkowate. Pokrywy nie zasłaniają ostatniego segmentu odwłokowego.
Wielkość
10-25 mm
Występowanie 
Palearktyka: Europa, Kaukaz, Azja Mniejsza, Syberia, Mongolia, Chiny, Korea, Japonia. Gatunek pospolity w lasach lasach iglastych, głównie sosnowych. Zasiedla drzewostany różnowiekowe, nawet niewielkie obszarowo, preferując stanowiska ocienione. Zasiedla podziemne części pniaków oraz korzenie stojących lub powalonych drzew.
Rozmnażanie
Samica składa jaja w grupach po 2-6 sztuk, zaczynając od szyi korzeniowej a następnie na coraz głębiej położonych korzeniach (nawet do gł. 3m). Larwy wylęgnięte po 10-20 dniach wgryzają się w korę i żerują w niej, a później przechodzą między korę a drewno. Chodniki wypełnione są silnie ubitą mączką z kory i drewna. W połowie maja larwy przechodzą w stan przedpoczwarki, który trwa na ogół 7 dni. Okres stadium poczwarkowego trwa 14-20 dni a wylęgłe imagines przebywają w kolebkach około tygodnia w zależności od warunków klimatycznych.
Zobacz też 
systematyka chrząszczy, chrząszcze Polski