Rohan Kōda

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Kōda Rohan)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Rohan Kōda
Rohan Koda.jpg
Imiona i nazwisko Shigeyuki Kōda
Data i miejsce urodzenia 23 lipca 1867
Edo (Tokio)
Data i miejsce śmierci 30 lipca 1947
Ichikawa
Narodowość japońska
Dziedzina sztuki literatura
Ważne dzieła Gojū-no to
Ro-dandan
Fūryū-būtsu
Odznaczenia
Order Kultury

Rohan Kōda (jap. 幸田露伴 Kōda Rohan?, ur. 23 lipca 1867 – zm. 30 lipca 1947), właśc. Shigeyuki Kōda (jap. 幸田成行 Kōda Shigeyuki?)[1] – pisarz i tradycjonalista japoński odznaczony Orderem Kultury, laureat Nagrody Literackiej "Noma", także historyk i krytyk literacki[2].

Kōda Rohan uważany jest za jednego z najwybitniejszych pisarzy japońskich[3]. Był znanym tradycjonalistą i konserwatystą – przeciwnikiem wpływów europejskich. Urodził się w epoce Meiji, w rodzinie o głęboko zakorzenionych tradycjach. Był synem urzędnika pochodzącego z zubożałej linii samurajskiej szlachty. Jako samouk studiował chińską klasykę i pisma buddyjskie. W wieku 15 lat pracował w zawodzie telegrafisty na Hokkaido, ale po dwóch latach wrócił do Tokio. W 1884 roku ukończył szkołę techniczną, w tym czasie przejściowo wykładał na uniwersytecie, pracował także w gazecie Yomiuri Shimbun (jap. 読売新聞 Yomiuri Shinbun?). Dopiero po dwóch latach przerwy powrócił do literatury[4].

W 1889 roku opublikował swoje pierwsze książki, dzięki którym stał się rozpoznawalny. Były to Ro-dandan (jap. 露団々?) ("Krople rosy") i Fūryū-būtsu (jap. 風流仏?). Największą sławę przyniosła mu wydana w 1892 roku powieść Gojū-no to (jap. 五重塔?) ("Pięciopiętrowa pagoda"). Większość jego powieści oparta była na tradycyjnych wątkach buddyjskich. W 1911 roku uzyskał doktorat z literatury. W 1937 roku otrzymał jedno z najwyższych odznaczeń japońskich – Order Kultury (jap. 文化勲章 Bunka-kunshō?). W 1943 został laureatem Literackiej Nagrody Noma (jap. 野间文芸赏 Noma Bungei Sho?). W swoim dorobku posiada wiele esejów, powieści i rozpraw naukowych na temat literatury klasycznej.

Jego córka Aya Kōda (jap. 幸田文 Kōda Aya?) również była znaną i popularną w Japonii pisarką[5].

Przypisy

  1. Encyklopedia PWN: Kōda Rohan (pol.). encyklopedia.pwn.pl. [dostęp 2011-03-24].
  2. Encyklopedia WIEM: Koda Rohan (pol.). portalwiedzy.onet.pl. [dostęp 2011-03-24].
  3. BookRags: Dictionary of Literary Biography on Koda Shigeyuki (ang.). bookrags.com. [dostęp 2011-03-24].
  4. Encyklopedia Britanicca: Kōda Rohan (ang.). britannica.com. [dostęp 2011-03-24].
  5. The Japanese Literature Home Page: Modern Japanese Authors (ang.). jlit.net. [dostęp 2011-03-24].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]