Kōhaku Uta Gassen

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Kohaku Uta Gassen (jap. 紅白歌合戦) powszechnie nazywany Kōhaku – coroczna impreza muzyczna organizowana przez publiczną stację NHK w Japonii. Program jest transmitowany telewizyjnie oraz radiowo przez sieć NHK (także międzynarodowo, jeśli nadawcy sieci kablowych wykupią program). Program kończy się krótko przez północą, kiedy NHK życzy Szczęśliwego Nowego Roku. W programie biorą udział najbardziej popularni i najlepsi wokaliści minionego roku. Do konkursu kwalifikuje nie tylko najlepszy wokal, ale również taniec, kostiumy. Konkurs polega na „bitwie białych i czerwonych”. „Biali” to shirogumi (jap. 白組) – zespół składający się z mężczyzn, lub grup muzycznych z męskim wokalem, natomiast „Czerwoni” to akagumi (jap. 赤組, 紅組) – zespół składający się z kobiet, lub grup z kobiecym wokalem. Dla każdego wokalisty Kōhaku jest punktem kulminacyjnym w karierze.

Selekcja utworów[edytuj | edytuj kod]

Wykonawcy i utwory są badane przez komitet selekcyjny przedstawicieli NHK. Podczas selekcji brany jest pod uwagę rekord w sprzedaży oraz zdolności wokalistów do edycji tematu. Prowadzone są badania konsumenckie na najbardziej popularnych piosenkarzy oraz gatunków muzyki. Oprócz wokalistów biorących udział w konkursie, biorą udział także goście.

Głosowanie[edytuj | edytuj kod]

Pierwsza transmisja programu odbyła się w 1951 w radiu. Każdy wykonawca mógł wystąpić kilka razy. Od 1989 widzowie oglądali program w telewizji i słuchali w radiu. Każde z obu zespołów ma po 25 wystąpień na cztery godziny. Na koniec pokazu jury i publiczność, którzy nie są związani z branżą muzyczną, wybierają zwycięski zespół. Kiedyś publicznością 3000 osób znajdujących się w budynku NHK. Każda osoba mogła zagłosować na jeden zespół.

W 54 i 55 edycji programu (2003 i 2004) widzowie, którzy oglądali program w ISDB-S na NHK BS Hi też mogli głosować w swoich domach. Głosy liczono z hali publiczności oraz od widzów w domach. W 56 wydaniu widzowie głosowali w swoich domach za pomocą telefonów komórkowych. Podczas 57 i 58 edycji programu brano pod uwagę telefony widzów, głosy sędziów w hali NHK, oraz użytkowników 1seg.

Artyści[edytuj | edytuj kod]

Lista artystów, którzy brali udział w konkursie minimum 5 razy.

J-pop i J-rock: