Kōtarō Minami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kōtarō Minami
Postać z Kamen Rider BLACK i BLACK RX
Pierwsze wystąpienie 1 odc. (BLACK)
Ostatnie wystąpienie 47 odc. (BLACK RX)
Twórca Shōtarō Ishinomori
Dane biograficzne
Pochodzenie Japonia
Przynależność cyborg
Data urodzenia 1968 rok
Rodzina nieznani z imienia rodzice (nie żyją)
Sōichirō Akizuki (przybrany ojciec, nie żyje)
Kyōko Akizuki (przybrana siostra)
Nobuhiko Akizuki (przybrany brat bliźniak, nie żyje)
Reiko Shiratori (dziewczyna)
Shunkichi Sahara (przybrany wujek, nie żyje)
Utako Sahara (przybrana ciotka, nie żyje)
Shigeru Sahara (przybrany kuzyn)
Hitomi Sahara (przybrana kuzynka)
Inne informacje
Wiek 19-20 lat
Zajęcie pilot helikoptera (druga seria)

Kōtarō Minami (jap. 南光太郎 Minami Kōtarō) – fikcyjna postać z serii Kamen Rider stworzonej przez Shōtarō Ishinomoriego. Jest głównym bohaterem jej ósmej i dziewiątej odsłony: Kamen Rider BLACK i Kamen Rider BLACK RX w których wciela się w tytułowych Kamen Ridera Blacka (仮面ライダーBLACK Kamen Raidā Burakku) i Kamen Ridera Blacka RX (仮面ライダーBLACK RX Kamen Raidā Burakku Āru Ekkusu). Zadebiutował na ekranie 4 października 1987 roku. Kōtarō z racji tego, że jest głównym bohaterem, jako jedyny wystąpił we wszystkich odcinkach KR BLACK i KR BLACK RX. Jest ponadto jedyną postacią w sadze, która stała się dwoma głównymi Riderami w dwóch seriach, a także pierwszym bohaterem, który stał się dwoma różnymi Riderami. Kōtarō jest zarówno Jedenastym (jako Black), jak i Dwunastym Kamen Riderem (jako RX). Mimo to swoich dziesięciu poprzedników spotkał dopiero w ostatnich odcinkach drugiej serii swoich przygód.

W wersji filipińskiej zmieniono bohaterowi nazwisko na Robert Akizuki, a w Brazylii Kōtarō jest znany jako Isamu Minami.

Biografia postaci[edytuj | edytuj kod]

BLACK[edytuj | edytuj kod]

Kōtarō Minami urodził się w 1968 roku w dzień zaćmienia Słońca. W ten sam dzień, o tej samej godzinie i w tym samym szpitalu urodził się Nobuhiko Akizuki, którego ojciec był archeologiem i bliskim znajomym rodziców Kōtarō. Gdy Kōtarō miał 3 lata jego rodzice zginęli w niewyjaśnionych okolicznościach. Wtedy też doktor Akizuki postanowił zaadoptować go i wychować dwójkę "bliźniaków" wraz z ich młodszą siostrą Kyōko. Chłopcy żyli w szczęściu i radości, nieświadomi tego, że ich ojciec ma powiązania z Gorgom – sektą mutantów, która chce zniszczyć ludzkość. Badania Akizukiego były kosztowne, więc zawiązał umowę z Gorgom – oni będą je finansować a doktor przyłączy się do sekty.

Gorgom miał w planach również inną kwestię. Co 50 tysięcy lat umiera ich bóstwo zwane Królem Stworzenia, zaś kapłani muszą wybrać jego następcę. Warunek jest jeden – kandydat musi się urodzić w dzień zaćmienia słońca. Trójka mnichów sekty zadecydowała, że kandydatów będzie dwóch, zaś nowym Królem Stworzenia zostanie ten, który pokona konkurenta. Kandydatami, zwanymi Królami Wieków, zostali wytypowani Kōtarō i Nobuhiko, którzy walkę o władzę rozpoczną gdy ukończą odpowiedni wiek.

Kiedy doktor Akizuki wydał przyjęcie na łódce z okazji dziewiętnastych urodzin swych synów, pojawiły się prominentne osobistości, które należały potajemnie do Gorgom. Podczas rozmowy z bliźniakami aktorka Yukari Tsukikage przypadkowo wspomniała, że bracia są wybrańcami. Obydwaj nie wiedzieli o co jej chodzi, jednak parę minut później na łódce pojawiła się chmara koników polnych, która zaatakowała Kōtarō i Nobuhiko. Chłopcy pomyśleli, że prawdopodobnie jest to jeden z ojcowskich eksperymentów, więc postanowili chyłkiem pojechać do jego pracowni. Podczas jazdy zostali zaatakowani i obezwładnieni przez trójkę mnichów Gorgom i przeniesieni do pewnego laboratorium. Mnich Darom wszczepił w brzuchy Kōtarō i Nobuhiko kryształy zwane Kamieniami Królewskimi, przez co rozpoczął się proces ewolucji w Króli Wieków. Nieobecność chłopców odkrył ich ojciec po czym wtargnął do laboratorium i twierdząc, że Gorgom go oszukało przeszkodził im w operacji. Niestety, uratował się tylko Kōtarō, który przypadkiem odkrył motocykla-cyborga zwanego Battle Hopperem, z którego pomocą starał się uciec. Jednakże mnisi szybko go wytropili na dachu pewnego wieżowca i powiedzieli mu, że nie jest już człowiekiem. Kōtarō twierdząc, ze żartują, został rzucony przez Daroma na neon i przeżył porażenie prądem, co było dowodem na słuszność mnichów. Chłopak uciekał dalej, jednak mnisi złapali go ponownie i przyszpilili do muru, po czym ponownie go rzucili. Chłopak przebił mur i po wstaniu zaczął mutować w istotę przypominającą humanoidalnego konika polnego. Po kilku sekundach istota ta przekształciła się w czarnego humanoida, który bez problemu przeciwstawił się mnichom. Tamci nazwali go Czarne Słońce po czym rzucili się do ucieczki.

BLACK RX[edytuj | edytuj kod]

Formy i ataki[edytuj | edytuj kod]

Black[edytuj | edytuj kod]

Nazywany przez Gorgom Czarnym Słońcem (jap. ブラックサン Burakku San, Black Sun), Kamen Rider BLACK (jap. 仮面ライダーBLACK Kamen Raidā Burakku) jest pierwszą i jedyną formą, jaką Kōtarō używał w pierwszej części swoich przygód. Forma ta przypomina czarnego cyborga z hełmem przypominającym konika polnego. Black mierzył 1,97 m wzrostu, ważył około 87 kg. Jego ciało składało się ze specjalnego egzoszkieletu w czarnej barwie oraz specjalnych mięśni silniejszych od ludzkich 30 razy. Miał duże, czerwone oczy, antenki, w miejscach czarno-żółte paski, na brzuchu nosił czerwony Kamień Królewski (jap. キングストーン Kingustōn, Kingstone) w pasie, dzięki któremu Kōtarō mógł się przemieniać w Blacka po wykonaniu odpowiednich ruchów oraz krzyknięciu słowa "Henshin!" (jap. 変身) oznaczającego "transformację". Podczas niej najpierw przemieniał się w swoją zmutowaną formę konika polnego, a następnie przechodził w postać Blacka. Jego motocyklem jest Battle Hopper, a od odcinka 12 dodatkowo Road Sector. Podobnie jak większość mutantów Gorgom, Black do walki nie stosował żadnej broni, lecz gamę rozmaitych ataków.

 • Pięść i Kopnięcie Ridera (jap. ライダーパンチとライダーキック Raidā Panchi to Raidā Kikku, Rider Punch & Rider Kick) – zabójcze ataki Blacka. Po uderzeniu potwora z całej siły pięścią Black dobijał go za pomocą potężnego kopnięcia. Po walce z Krabomutantem w 13 odcinku, Kōtarō odkrył, że jego ataki są za słabe, więc od tej pory łączył uderzenia z oślepiającym potwora błyskiem, a przed ciosem dotykał kolan. W niektórych przypadkach Blackowi wystarczało użyć jednej specjalnej techniki by zniszczyć przeciwnika, jednak zazwyczaj używa obydwu.
 • Cięcie Ridera (jap. ライダーチョップ Raidā Choppu, Rider Chop) – dość rzadko używana technika, polegająca na uderzeniu mutanta boczną częścią dłoni jak nożem przy krojeniu. Black używa jej rzadko ze względu na słabe efekty.
 • Błysk Kamienia (jap. キングストーンフラッシュ Kingustōn Furasshu, Kingstone Flash) – prawdopodobnie najsilniejsza technika Kōtarō, była również używana, kiedy wyewoluował w RX'a. Polega na tym, że krzycząc nazwę ataku, Kamień Królewski zaczyna emitować oślepiającą energię, która dodatkowo paraliżuje potwora. Jest też skuteczna przeciw mnichom a także przeciw Cieniu Księżyca, który również może użyć tej techniki na Blacku.
 • Multi Oko (jap. マルチアイ Maruchi Ai, Multi-Eye) – oczy Blacka jarzą się na czerwono, dzięki czemu może on widzieć w ciemności oraz przewidywać ruchy wroga.
 • Uchosensor (jap. センソリングイア Sensoringu Ia, Sensoring Ear) – trójkątne "uszy" Blacka są w stanie słyszeć to, czego nie może normalny człowiek.
 • Sensor Ridera (jap. ライダーセンサー Raidā Sensā, Rider Sensor) – dwie antenki umieszczone na głowie Blacka potrafią wykrywać bardzo szybkich przeciwników.
 • Paski Mocy (jap. パワーストライプ Pawā Sutoraipu, Power Stripes) – są to paski umieszczone na nadgarstkach, szyi oraz na kostkach Blacka, dzięki którym może wydostać się z więzów.
 • Smoczy Strzał (jap. 竜ンシュート Ryū Shūto) – technika, której Black użył w odcinku 16, by zniszczyć urządzenie potrzebne przez Gorgom. Jest to wzmocnione kopnięcie jedną stopą. Kōtarō nauczył się jej od Ryūsuke Taki'ego.
 • Szatańska Szabla (jap. サタンサーベル Satan Sāberu, Satan Saber) – przeklęta szabla, która była na początku używana przez Bilgenię, a po jego śmierci przez Cień Księżyca, który z jej pomocą zniszczył Battle Hoppera. Po wygranym pojedynku, Black zabiera broń i zadaje nią śmiertelny rzut w Króla Stworzenia. Szabla pod wpływem łez Kōtarō znika w powietrzu.

Black RX[edytuj | edytuj kod]

Tytułowany przez samego siebie Dzieckiem Słońca (jap. 太陽の子 Taiyō no Ko), Kamen Rider BLACK RX (jap. 仮面ライダーBLACK RX Kamen Raidā Burakku Āru Ekkusu) jest pierwszą z trzech form, których Kōtarō używał podczas drugiej serii swych przygód. Forma ta powstała z ewolucji Blacka pod wpływem promieni słonecznych, które zmieniły rozbity na połowy Kamień Królewski w Sunriser (jap. サンライザー Sanraizā) – nowy pas do przemiany. RX mierzył 1,98 m wzrostu, ważył 88 kg. Źródłem jego siły była moc Słońca, którą magazynował w specjalnym systemie na brzuchu zwanym Sunbask (jap. サンバスク Sanbasuku). By przemienić się w RX, Kōtarō musi wykonać odpowiednią pozę, a następnie krzyknąć "Henshin!". Podobnie jak Black, RX przypomina pasikonika, jednak jego kostium z czarnego stał się ciemnozielony. Jego motocyklem jest Acrobatter (Battle Hopper przeszedł przemianę wraz z Kōtarō), zaś dodatkowo RX posiada samochód zwany Ridronem. Kōtarō w tej formie korzysta nie tylko z ataków, ale również ze specjalnej broni. RX jest pierwszym Kamen Riderem, który posiadał dwie dodatkowe formy.

 • Revolcane (jap. リボルケイン Riborukein) – jest to specjalny miecz świetlny, którego RX używa do ostatecznej rozprawy z przeciwnikiem. Broń ta jest trzymana w lewej części Sunrisera.
 • Pięść i Kopnięcie RX (jap. RXパンチとRXキック Āru Ekkusu Panchi to Āru Ekkusu Kikku) – uderzenie pięścią i kopnięcie stały się drugorzędnymi zabójczymi atakami na rzecz Revolcane. Mimo to Kōtarō czasem wraca do swoich starych technik, które teraz są dwukrotnie silniejsze od tych, których używał jako Black.
 • Komunikator – urządzenie, które RX nosi na lewym nadgarstku. Służy do wzywania Acrobattera i Ridrona.
 • Makro Oko (jap. マクロアイ Makuro Ai) – technika podobna do Multi Oka, RX ma zdolność do widzenia przez obiekty i wykrywania słabych punktów wroga.
 • Błysk Kamienia – Kōtarō użył kilka razy swojej starej techniki by obezwładnić wroga za pomocą Sunrisera.

Roborider[edytuj | edytuj kod]

Tytułowany przez samego siebie Księciem Smutku (jap. 悲しみの王子 Kanashimi no Ōji), Roborider (jap. ロボライダー Roboraidā) jest drugą z trzech form RX'a. Pierwszy raz Kōtarō stał się Roboriderem w 15 odcinku drugiej serii, kiedy to dowiedział się, że Hitomi Sahara została zabita przez Crisis (co później okazało się nieprawdą). Jego smutek i uczucia spowodowały, że RX przybrał czarno-pomarańczową postać podobną do robota, z Sunriserem wyglądającym jak zębatki. Roborider jest silniejszy i odporniejszy od RX'a, jednak porusza się w miarę wolno. Posiada również zdolność wchłaniania energii cieplnej. Kōtarō może się przemienić w Roboridera tylko będąc przemienionym w RX'a. Acrobatter przemienia się wraz z Kōtarō i staje się Roboizerem.

 • Voltick Shooter (jap. ボルティックシューター Borutikku Shūtā) – broń Roboridera, jest to pistolet, który strzela wiązką fotonową wystarczająco silną, aby zniszczyć potwora jednym strzałem. Nigdy nie pudłuje, ponadto napęd na energię słoneczną daje mu nieskończoność amunicji.

Biorider[edytuj | edytuj kod]

Tytułowany przez samego siebie Księciem Furii (jap. 怒りの王子 Ikari no Ōji), Biorider (jap. バイオライダー Baioraidā) jest trzecią z trzech form RX'a. Pierwszy raz Kōtarō stał się Bioriderem w odcinku 17 drugiej serii, kiedy to dostał się do pomieszczenia z kolczatymi ścianami. Szukając ratunku przemienił się w Roboridera, jednak to zawiodło. Jego wściekłość uruchomiła proces przemiany i po chwili Kōtarō stał się niebiesko-czerwonym humanoidem z Sunriserem przypominającym pojedynczy kryształ i zmieniając się w ciecz uciekł z pułapki. Biorider jest zwinniejszy i szybszy, ale słabszy i mniej odporny od RX'a. W tej postaci RX może zmieniać się w obezwładniającą wroga substancję podobną do galarety a także łączyć się z innymi organizmami np. w celu likwidacji zarażenia. Podobnie jak w przypadku Roboridera, Kōtarō może się stać Bioriderem tylko po przedwczesnej przemianie w RX'a, jednak w ostatnim odcinku pod wpływem wody bezpośrednio przemienił się w Bioridera. Acrobatter przemienia się wraz z nim i staje się Macjaberem.

 • Bio Ostrze (jap. バイオブレイド Baiobureido, Bioblade) – broń Bioridera, jest to katana, której ostrze może stać się wiązką laserową (podobnie jak w Revolcane) i zniszczyć wroga jednym cięciem.

Maszyny[edytuj | edytuj kod]

Battle Hopper/Acrobatter[edytuj | edytuj kod]

Battle Hopper (jap. バトルホッパー Batoru Hoppā) jest pierwszym i najdłużej używanym przez Kōtarō motocyklem, wyglądem przypominającym zielonego konika polnego o czerwonych oczach. Zadebiutował już w pierwszym odcinku, kiedy to został znaleziony przez Kōtarō w laboratorium Gorgom i z jego pomocą chłopak uciekł z rąk mnichów sekty. Mimo swej wierności Blackowi, Battle Hopper może być też używany przez Cień Księżyca, który jako Król Wieków rości sobie do niego prawo. Motocykl ten nie jest jedynie maszyną, ale też żywym organizmem. Ma zdolność powstania, kiedy zostanie przewrócony oraz może zregenerować swoje rany i zniszczone fragmenty. Battle Hopper potrafi również mówić, jednak w pierwszej części nie robił tego często. Kōtarō i Battle Hopper są mocno ze sobą związani, darzą siebie zaufaniem i przyjaźnią. W ostatnim odcinku pierwszej serii zostaje uprowadzony przez Cień Księżyca, jednak po zbuntowaniu przeciw niemu, Battle Hopper otrzymuje od niego zabójczy cios i umiera na rękach Blacka, który postanowił pomścić jego śmierć.

Kiedy Kōtarō pod wpływem energii słonecznej wyewoluował z Blacka w RX'a, promienie słońca trafiły również w zniszczonego Battle Hoppera. To przywróciło motocyklowi życie oraz zmieniło nieco jego wygląd i dało mu nową, niebieską barwę. Battle Hopper odrodził się jako Acrobatter (jap. アクロバッター Akurobattā) i ponownie dołączył do Kōtarō. Od tej pory motor potrafił mówić i komunikować się werbalnie ze swoim panem.

Jeżeli RX przemieni się w jedną ze swoich dwóch dodatkowych form, Acrobatter zrobi to samo. W przypadku przemiany Kōtarō w Roboridera, Acrobatter zmieni wygląd na czerwono-biało-niebieski i stanie się uzbrojonym w dwa działka Roboizerem (jap. ロボイザー Roboizā). Jeśli Kōtarō zmieni się w Bioridera, Acrobatter przyjmie barwę białą z czarno-czerwonymi pasami i stanie się Macjaberem (jap. マックジャバー Makkujabā).

Road Sector[edytuj | edytuj kod]

Road Sector (jap. ロードセクター Rōdo Sekutā) jest drugim motocyklem używanym przez Blacka. Został stworzony pod presją Gorgom przez naukowca Yōichi'ego Daimona. Miał to być prototyp masowo produkowanych maszyn dla mutantów walczących z Blackiem. Syn naukowca – Akira był mistrzem rajdowym i z założenia Gorgom miał się stać kierowcą maszyny. Jednak kiedy Gorgom zabiło mu ojca i żonę, Akira postanowił wytrenować swojego syna do zemsty. Mimo to, kiedy Koutarou poznał sekret Daimona, ten zdecydował się oddać motor Blackowi. Road Sector jest odporniejszy od Battle Hoppera, posiada specjalną osłonę chroniącą Blacka przed atakami wroga. Kiedy ona się uruchomi, motor może rozpędzić się do ogromnej prędkości i staranować przeciwnika. Silnik maszyny ma moc 1,515 hp, może w normalnej formie osiągnąć maksymalnie 500 km/h, zaś w ochronnej nawet do 900 km/h. Po zakończeniu pierwszej serii nie jest znany los Road Sectora; prawdopodobnie został zniszczony podczas ucieczki z kryjówki Króla Stworzenia w ostatnim odcinku.

Ridron[edytuj | edytuj kod]

RX jest jedynym Kamen Riderem, który posiada dodatkowo specjalny samochód. Ridron (jap. ライドロン Raidoron) jest podobnym do owada czerwonym samochodem, uzbrojonym w szczęki chwytające wroga. Został zbudowany przez Kōtarō w odcinku 4 drugiej serii na podstawie projektów naukowca, który pochodził z planety podbitej przez Crisis. Początkowo nie chciał działać poprawnie, więc Kōtarō zabrał maszynę do groty, w której kiedyś chłopak został przywrócony do życia przez Waleniomutanta. To spowodowało, że Ridron zaczął działać. Podobnie jak Acrobatter, Ridron jest bardzo inteligentny i komunikatywny, może podróżować na lądzie jak i w wodzie. Osiąga prędkość do 1500 km/h.

Alternatywne wersje Kōtarō[edytuj | edytuj kod]

W filmie Kamen Rider: Sekai ni kakeru Kōtarō zostaje zaatakowany przez Crisis. Tamci wpadają na pomysł by przenieść go do innego wymiaru i przemienić go z powrotem w Blacka. Jednak oni ani sam Kōtarō nie był świadom tego, że do alternatywnego świata przybył jeszcze inny Kōtarō- RX, który podobnie jak dwie inne wersje Blacka (Roborider i Biorider) wykorzystał zakrzywienie czasoprzestrzeni by pomóc sobie z przeszłości. Kōtarō jako Black wraz z pomocą RX'a, Roboridera i Bioridera rozprawia się z wrogami i wraca do swej rzeczywistości.

W serialu Kamen Rider Decade z racji tego, że historia serialu ma miejsce w wielu alternatywnych światach Riderów, twórcy postanowili, że w dwuodcinkowej minisadze będą występowały dwie alternatywne wersje Kōtarō Minamiego – walczący z Crisis Kōtarō jako RX pochodzący z własnego świata, który nigdy nie stał się Blackiem oraz drugi Kōtarō jako Black z odrębnego świata, który walczy przeciw Gorgom i który nigdy nie stał się RX. Tsukasa Kadoya/Kamen Rider Decade napotkał się najpierw na Kōtarō ze świata RX, który ochronił go od ataku żołnierza Crisis – Schwariana, a następnie został wysłany do innego świata, w którym spotkał Kōtarō jako Blacka. Decade zyskał moce obydwu Kōtarō, ale podczas walki jego i RX ze Schwarianem, Diend zabiera Tsukasie Kartę Blacka i wzywa do pomocy drugiego Kōtarō. Dwóch sobowtórów przemienia się i walczy z Apollo Geistem, po czym Kōtarō-Black znika do swojego świata, zaś Kōtarō-RX żegna się z Tsukasą.

Za drugim razem w filmie All Riders vs Dai Shocker Tsukasa spotyka oryginalnego Kōtarō, który pomaga mu w walce jako Black RX. Tetsuo Kurata postanowił raz jeszcze zagrać postać Kōtarō we wszystkich trzech wersjach.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]