Kőszeg

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kőszeg
Ilustracja
Kőszeg: centrum starego miasta
Herb Flaga
Herb Flaga
Państwo  Węgry
Komitat Vas
Burmistrz Huber László
Powierzchnia 54,66 km²
Wysokość 284 m n.p.m.
Populacja (I 2011)
• liczba ludności
• gęstość

12 077
220,95 os./km²
Nr kierunkowy 94
Kod pocztowy 9730
Położenie na mapie Węgier
Mapa lokalizacyjna Węgier
Kőszeg
Kőszeg
Ziemia47°22′54″N 16°33′08″E/47,381667 16,552222
Strona internetowa
Portal Portal Węgry

Kőszeg (niem. Güns, chorw. Kiseg) – miasto na Węgrzech, w komitacie Vas (prawie 12,1 tys. mieszkańców w I 2011), położone przy granicy z Austrią u stóp Alp Węgierskich, między Sopronem i Szombathely.

Miasto słynne z powodu historycznej zabudowy oraz obrony zamku przed Turkami w 1532.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Osada istniała już w okresie formowania się państwa węgierskiego. Wówczas też w jej pobliżu wzniesiono graniczny zamek Óvar „Stary zamek”. Wkrótce w samym mieście wybudowano tzw. dolny zamek, później wielokrotnie rozbudowywany. Kőszeg stał się ważnym punktem obronnym w pasie umocnień, chroniących Węgry od zachodu. Dlatego też na początku XIV wieku król Karol Robert nadał osadzie prawa miejskie i otoczył ją murami obronnymi.

Najsłynniejszy fragment historii miasta przypada na rok 1532, kiedy to mieszczanie i nieliczna (nie przekraczająca 800 osób) załoga wojskowa pod dowództwem chorwackiego dowódcy Nikoli Jurišicia (węg. Miklós Jurisics) przez 25 dni bohatersko odpierali ataki około 120-tysięcznej armii tureckiej. Po decyzji tureckiej o odstąpieniu od oblężenia ostatni żołnierze tureccy wycofali się z miasta o godzinie 11. Na pamiątkę tego zdarzenia od roku 1777, codziennie o tej godzinie rozbrzmiewają w mieście kościelne dzwony[1]. Miasto, poważnie zniszczone podczas oblężenia, dopiero w XVIII wieku odzyskało znaczenie jako ośrodek rzemieślniczy i handlowy. Z tego okresu pochodzi też większość zachowanej zabudowy starego miasta. Ponowny upadek miasta nastąpił w XIX wieku w związku ze zmianami polityki fiskalnej i celnej cesarstwa Habsburgów. Sytuacja nie zmieniła się po I wojnie światowej, gdy nowa granica państwowa między Austrią i Węgrami przecięła nawet tradycyjne szlaki handlu lokalnego[1]. Stan ten utrwalił się po II wojnie światowej, kiedy to miasto znalazło się w ścisłym sąsiedztwie żelaznej kurtyny.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Burchard Przemysław: Węgierskie Alpy, w: "Poznaj Świat" R. XIII, nr 1 (146), s. 17-20

Miasta partnerskie[edytuj | edytuj kod]

Zamek w Kőszegu
Kőszeg: Kościół św. Emeryka na Placu Jurišicia

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]