Przejdź do zawartości

K-dron

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
K-dron
Siatka k-dronu (z zakładkami umożliwiającymi sklejenie)

K-dron – jedenastościenna bryła geometryczna odkryta przez Janusza Kapustę w 1985 roku[1]. Nazwa K-dronu pochodzi od słowa dron, które w języku greckim oznacza ścianę, a k jest jedenastą literą łacińskiego alfabetu.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Bryła została wymyślona w trakcie przygotowań do wystawy Janusza Kapusty i jego kolegi w jednej z galerii Nowego Jorku. Po wydrukowaniu ulotek promujących wystawę, w których zamieszczono wizerunek 2 kwadratów wpisanych jeden w drugi, Janusz Kapusta wpadł na formę przestrzenną, na podstawie której wykonał następnie model przestrzenny bryły.

W skład K-dronu wchodzi powierzchnia k-dronowa, będąca rombem z dołączonymi trójkątami prostokątnymi i bazy k-dronu. Dwa k-drony złożone ze sobą dają sześcian. Profesor Janusz Łysko (Widener University(inne języki) w Pensylwanii) podał wzór funkcji 2 zmiennych, których wykres przedstawia w obszarze −1 ≤ x ≤ 1 i −1 ≤ y ≤ 1 górną powierzchnię K-dronu, mianowicie:

Układy k-dronów mogą być aranżowane na wiele różnorakich sposobów, jakkolwiek każdy z nich bardzo dobrze oddziałuje ze światłem i cieniem. Wraz ze zmianą kąta padania światła tworzą się nowe wzory.

K-dron, pomnik w Kole

Jest wykorzystywany do projektowania elewacji budynków, zabawek, gier, wyrobów jubilerskich czy nawet kołpaków samochodowych. Zastosowań tej bryły jest bardzo dużo – Janusz Kapusta opisał 50 zastosowań w swojej książce, a w kwietniu 2001 roku mówił o znalezieniu już 168.

W roku 2009 przed gmachem starostwa powiatowego w Kole umieszczono pomnik K-dronu.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Janusz J. Kapusta: Decorative, functional element for construction and the like. Patent US4681481. [w:] Google patents [on-line]. US Patent Office, 1985 (data pierwszeństwa); 1987 (data publikacji). [dostęp 2015-04-12].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]