Kujawsko-Dobrzyńska Spółdzielnia Handlowa w Rypinie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z KDSH w Rypinie)
Kujawsko-Dobrzyńska Spółdzielnia Handlowa w Rypinie
Ilustracja
Państwo

 Polska

Adres

Plac Sienkiewicza 11
87-500 Rypin

Data założenia

1945[1]

Forma prawna

spółdzielnia

Prezes

Grzegorz Filipski

Nr KRS

0000079809

Zatrudnienie

200(2008)

Dane finansowe
Przychody

10 000 000 zł

Położenie na mapie Rypina
Mapa konturowa Rypina, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Kujawsko-Dobrzyńska Spółdzielnia Handlowa w Rypinie”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Kujawsko-Dobrzyńska Spółdzielnia Handlowa w Rypinie”
Położenie na mapie województwa kujawsko-pomorskiego
Mapa konturowa województwa kujawsko-pomorskiego, po prawej znajduje się punkt z opisem „Kujawsko-Dobrzyńska Spółdzielnia Handlowa w Rypinie”
Położenie na mapie powiatu rypińskiego
Mapa konturowa powiatu rypińskiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kujawsko-Dobrzyńska Spółdzielnia Handlowa w Rypinie”
Ziemia53°03′57,672″N 19°24′31,892″E/53,066020 19,408859
Strona internetowa

Kujawsko Dobrzyńska Spółdzielnia Handlowa w Rypinie (KDSH) – sieć 24 sklepów działających na terenie Rypina, o łącznej powierzchni około 5 tysięcy m². Tradycja firmy sięga 1945 roku[2], kiedy to założono SPOŁEM Powszechną Spółdzielnię Spożywców w Rypinie. W 1946 roku powstała pierwsza piekarnia, zaopatrująca sieć we własne produkty.

Sieć handlowa spółdzielni stanowi 15 sklepów ogólnospożywczych. Kilka placówek ma ponad 300 m² i oferuje po około 14 000 produktów. Większość placówek działa pod szyldami Polskiej Grupy Supermarketów (Top Market, Minuta 8, Delica), po jednej – w sieci Lewiatan i Delikatesy Centrum. Niemal wszystkie sklepy KDSH działają we własnych lokalach[3].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Wiosną 1945 roku w Rypinie powstała Powszechna Spółdzielnia Spożywców, której pierwszym prezesem został Jan Wąsak, prezes chóru „Lutnia”[1]. W tym czasie spółdzielnia dysponowała kilkoma sklepami i piekarnią, rok później także masarnią, a wkrótce również rozlewnią wód gazowanych. W 1953 powołano konkurencyjne przedsiębiorstwo handlowe o nazwie Miejski Handel Detaliczny[4], które jednak nie zagroziło dominującej pozycji spółdzielni, liczącej w sierpniu 1958 roku 2500 członków i zatrudniającej 216 pracowników[1].

W 1958 powstał pierwszy pawilon handlowy przy ul. 3 Maja. W 1960 roku spółdzielnia posiadała trzy piekarnie (przy ulicy Warszawskiej, Mławskiej i Kościuszki), ciastkarnię i wytwórnię wód gazowanych przy ówczesnej ulicy Armii Czerwonej, masarnię przy ulicy Kilińskiego, pięć tzw. sklepów ogólnospożywczych, pięć sklepów masarniczych, pięć sklepów z nabiałem, trzy sklepy z artykułami gospodarstwa domowego, dwa obuwnicze, dwa chemiczne, pięć warzywno-owocowych, dwa z materiałami budowlanymi, dwa tekstylne, komis, sklep z artykułami przecenionymi, dwie restauracje przy ulicy Kościuszki 4 i 21 stycznia 38, kawiarenkę w Domu Kultury, bar mleczny na Placu Sienkiewicza 4 i bufet na dworcu PKP, a także bar „Marylka” przy zbiegu ulic Armii Czerwonej i Mławskiej. Cała infrastruktura PSS budowana była z funduszy rad narodowych[1].

W następnych latach sieć dynamicznie się rozwijała, oddając do użytku kolejne sklepy: Spółdzielczy Dom Handlowy Znicz (marzec 1965), pawilon handlowy przy ul. Nowe Osiedle, sklep osiedlowy Blaszak (styczeń 1987)[5], który w 1999 r. został odnowiony i przekształcony w supermarket.

W 1974 roku Powszechną Spółdzielnię Spożywców przyłączono do WSS „Społem” w Bydgoszczy, nadając jej nazwę Wojewódzka Spółdzielnia Spożywców „Społem” oddział w Rypinie. Zarządzała ona 30 sklepami spożywczymi, 10 przemysłowymi, Spółdzielczym Domem Handlowym, ośmioma straganami i kioskami, pięcioma lokalami gastronomicznymi i bufetem dworcowym, masarnią, wytwórnią wód gazowanych, trzema piekarniami i wytwórnią lodów. Zatrudniała wówczas około 400 pracowników oraz szkoliła ponad 50 uczniów. Po reformie administracyjnej w 1975 roku WSS Rypin stała się oddziałem WSS we Włocławku, która w 1982 wróciła do nazwy Powszechna Spółdzielnia Spożywców (PSS)[1]. 27 marca 1990 r. WSS podzieliła się na 5 niezależnych PSS-ów: Aleksandrów Kujawski, Ciechocinek, Lipno, Rypin i Włocławek[6].

W 2002 roku Powszechna Spółdzielnia Spożywców przekształcona została w Kujawsko-Dobrzyńską Spółdzielnię Handlową. Pierwszą inwestycją po zmianie nazwy był market „Rypiniak” przy ulicy Lissowskiego[1].

Współcześnie Spółdzielni udało się zająć dominującą pozycję w 20-tysięcznym Rypinie i okolicach, a jej jedynym poważnym konkurentem są markety sieci „Biedronka[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]