KHV (choroba)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

KHV – silnie zakaźna choroba skóry oraz skrzeli występująca wśród karpi koi oraz karpi hodowlanych wywołana przez herpeswirus nazwany Koi Herpeswirus. Występowanie choroby odnotowano w Ameryce Północnej, Azji, Europie oraz w Polsce. Powoduje śnięcie nawet do 100% obsady stawów. W Polsce choroba zwalczana z urzędu, podlega pod zakaz szczepień[1].

Rozwój choroby[edytuj | edytuj kod]

Olbrzymi wpływ na rozwój oraz przebieg choroby ma jakość wody, odporność ryb oraz zagęszczenie w zbiorniku. Bardzo ważnym elementem rozwoju choroby jest temperatura Choroba zaczyna się pojawiać, gdy temperatura wody wzrośnie powyżej 13-15 °C zaś apogeum ma miejsce przy temperaturach w przedziale 20-25 °C. Śmiertelność sięga wtedy 80-100%. obsady karpi. Charakterystycznymi objawami dla infekcji KHV są zmiany w obrębie skóry wyrażają się złuszczaniem naskórka (u około 80% ryb), spod którego wyłania się szorstka, pozbawiona komórek śluzowych skóra, oraz pojawienie się ciemnych plam. Choroba wywołuje u ryb wyraźne osłabienie, niektóre osobniki zapadają nawet w letarg. U innych następuje przyspieszenie oddechu, martwica skrzeli, gałki oczne ulegają zapadnięciu, na skórze pojawiają się blade plamy. Ryby wydzielają też śluz w większych ilościach. Zdarza się, że na osłabionej działaniem wirusów rybie rozwijają się wtórnie inne choroby, głównie grzybiczne lub bakteryjne. Choroba doprowadza do masowego śnięcia karpia w ciągu kilku dni od zarażenia. Do czynników, które wpływają na tempo przebiegu choroby zalicza się jakość wody, gęstość obsady i kondycję ryb. Karpie usypiają po kilku dniach od zainfekowania. Choroba dostać może się do hodowli wraz z rybami, poprzez wodę oraz przez zwierzęta wodne.

Objawy[edytuj | edytuj kod]

  • zmiany skórne
  • zmiany skrzeli
  • zmiany w zachowaniu

Rozwój wirusa[edytuj | edytuj kod]

15 – 25 °C – optymalna temperatura rozwoju wirusa Czas od zarażenia do wystąpienia objawów 5-7dni

Zagrożenie dla innych karpiowatych[edytuj | edytuj kod]

Objawy choroby pojawiają się jedynie u karpi. Karpiowate, takie jak karasie, liny, amury, itp. nie wykazują objawów choroby. Wirus Koi Herpesvirus atakuje wszystkie karpie łącznie z rybami handlowymi.

Leczenie[edytuj | edytuj kod]

Jedyną metodą pozbycia się KHV jest odłowienie wszystkich karpi ze stawów na okres co najmniej 6 miesięcy. Stawy muszą być wysuszone oraz odkażone.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Obwieszczenie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej w sprawie ustawy o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt. (Dz.U. z 2014 r. poz. 1539)

Star of life.svg Zapoznaj się z zastrzeżeniami dotyczącymi pojęć medycznych i pokrewnych w Wikipedii.